Arriva představila vlaky a autobusy, se kterými bude od prosince jezdit ve Zlínském kraji

ZLÍNSKÝ KRAJ - Kontrolní den u dopravní společnosti Arriva absolvovali zástupci Zlínského kraje, aby se přesvědčili, zda je tato firma, která bude od 15. prosince 2019 nově zajišťovat část veřejné autobusové i vlakové dopravy ve Zlínském kraji, na tuto skutečnost dostatečně připravena. Server Zlin.cz o tom informoval Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Jelikož do 15. prosince zbývají přesně dva měsíce, chtěli jsme na vlastní oči vidět, jaká je aktuální situace. Ujistili jsme se, že ze strany dopravce Arriva je v oblasti jak autobusů, tak vlaků připravenost dobrá. Fámy a nepodložené zprávy o tom, že společnost nebude disponovat potřebným vozovým parkem, zázemím či personálem, se tedy nezakládají na pravdě,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

V ostravském sídle společnosti Arriva Morava si zástupce kraje nejprve prohlédli autobusy, kterými bude tato společnost během dočasného období maximálně dvou let zajišťovat linkovou dopravu v oblasti Valašských Klobouk. Celkem půjde o 49 vozů, z nichž zhruba polovina má být nízkopodlažních. Až 10 vozů pak bude vyhrazeno jako rezerva. Jeden z našich profesionálních řidičů, který měl možnost si přímo na místě tyto vozy vyzkoušet, konstatoval, že oproti současnému stavu na Valašskokloboucku půjde o významný posun k lepšímu. Následně jsme se přesunuli do Hranic na Moravě, kde jsou do provozu připravovány vlakové motorové jednotky Alstom Coradia Lint, které společnost Arriva nasadí na regionální tratě ve Zlínském kraji. Do Ostravy i Hranic nás přitom dopravil právě jeden z těchto vlaků,“ dodal Pavel Botek.

Pro Zlínský kraj bude k dispozici 10 těchto nízkopodlažních vlaků s klimatizací, které cestující svezou třeba mezi Újezdcem u Luhačovic a Luhačovicemi nebo i na trase z Velkých Karlovic do Vsetína. Pochopitelně budou nasazovány i na trati ze Starého Města u Uherského Hradiště do Bylnice, tady asi z 85 % provozní potřeby,“ řekl Michal Miklenda, vedoucí provozní oblasti Morava společnosti Arriva vlaky, a dodal: „Hodně se tu v železniční dopravě v prosinci změní. Všechny naše vlaky budou mít zdarma připojení k internetu, zásuvky, aby si lidé mohli nabít třeba mobil, a k dispozici budou i barely s pitnou vodu pro případ, že budou mít cestou žízeň.“

V Hranicích na Moravě postupně čekají všechny vlaky Lint úpravy nezbytné pro provoz na českých kolejích. Drážní úřad již schválil jejich zkušební provoz, každý z nich musí mít před spuštěním do ostrého provozu najeto nejméně 5 000 km. Mimo to jsou ještě v Šumperku připravovány motorové jednotky řady 845, které doplní potřebnou vozbu pro kraj. Tyto jednotky, které cestující znají z linky Nitra – Uherské Hradiště – Praha, budou postupně do konce roku 2022 nahrazeny modernějšími vozy Stadler.

Na železnici bude společnost Arriva vlaky od 15. prosince po dobu dalších 10 let obsluhovat ve Zlínském kraji provozní soubor B, tedy linky (Rožnov pod Radhoštěm) – Valašské Meziříčí – Vsetín – Bylnice, Vsetín – Velké Karlovice, Staré Město u Uherského Hradiště – Uherský Brod – Bylnice, Uherský Brod/Újezdec u L. – Luhačovice.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x