Zemřela známá etnografka Eva Urbachová

VSETÍN - V neděli 13. října zemřela ve věku 95 let držitelka Ceny města Vsetína a Ceny Pro Amicis Musae, etnografka Eva Urbachová. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Eva Urbachová spojila velkou část svého života s muzejnictvím a vsetínským zámkem, kde sídlí Muzeum regionu Valašsko. „Věnovala se zejména korekturám odborných textů. Je autorkou reprezentativní knihy Lidový kroj na Vsetínsku, která vznikla jako rozšířené vydání katalogu k výstavě z roku 1980. Publikovala desítky odborných článků a zasloužila se o to, že se jí ve spolupráci s amatérskými filmaři podařilo zdokumentovat různé zanikající lidové výroby,“ podotkla Raszková.

Za celoživotní práci pro město i region byla Eva Urbachová oceněna v roce 2003 Cenou města Vsetína. O devět let později obdržela také Cenu Pro Amicis Musae, kterou uděluje Zlínský kraj za významný přínos kulturnímu rozvoji regionu.

Poslední rozloučení s Evou Urbachovou se uskuteční v pátek 18. října ve 14.30 hodin příznačně v mramorovém sále vsetínského zámku.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x