Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně připomene 30 let od pádu totality

ZLÍN – Univerzita Tomáše Bati bude chystá na čtvrtek 14. listopadu akce na připomenutí 30. výročí od pádu totalitního režimu. Součástí bude beseda, výstava, průvod se svíčkami i odhalení skleněné plastiky, řekla serveru Zlin.cz mluvčí univerzity Andrea Kadlčíková.

Už 30 let je Česká republika svobodnou demokratickou zemí. „V roce 1989 se dokázala vymanit ze spárů totalitního režimu. Na tuto zlomovou událost našich nejnovějších dějin bude univerzita vzpomínat po celý čtvrtek 14. listopadu,“ uvedla Kadlčíková.

Univerzitní vzpomínkový den zahájí beseda s někdejšími studenty fakulty technologické, členy takzvaného stávkového výboru, kteří byli přímými organizátory událostí v roce 1989 mezi vysokoškoláky ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově. „Setkání s nimi a jejich autentické vzpomínky budou pro současné studenty univerzity a pro středoškoláky jistě mimořádným zážitkem,“ uvedl rektor zlínské univerzity Vladimír Sedlařík.

Studenti ateliérů grafického a digitálního designu fakulty multimediálních komunikací připravili k 30. výročí Sametové revoluce interaktivní výstavu, která reflektuje soudobý a mladý pohled na listopadové události. „Vytvořili sérii plakátů, které prostřednictvím mobilní aplikace ožijí. Na obrazovce svých chytrých telefonů tak budou moci návštěvníci vidět animované pokračování příběhu na plakátě,“ přiblížila Kadlčíková.

Výstava začne v 15:00 vernisáží v univerzitním centru. Součástí bude odhalení skleněné plastiky rukou někdejších studentů fakulty technologické, plastika vznikla speciálně pro tuto příležitost. „Skleněné ruce někdejších studentů fakulty technologické budou natrvalo instalovány na univerzitě a budou navždy připomínat jejich roli v Sametové revoluci 1989,“ konstatovala Kadlčíková. Plastika vznikla ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí, kde v minulosti vytvořili skleněné odlitky rukou mnoha osobností. První z nich byl prezident Václav Havel. „Díky spolupráci se sklářskou školou se nám podařilo odlitky rukou prezidenta Havla zapůjčit. Veřejnost bude mít unikátní příležitost je vidět u nás na univerzitě, a to od 14. listopadu od 16:30 do 20:00, a od 15. do 17. 1istopadu vždy od 8:00 do 18:00,“ řekla Kadlčíková. Samotná výstava bude otevřena pro veřejnost až do 23. prosince denně od 8:00 do 18:00 a vstup bude zdarma.

Dne 14. listopadu v podvečer se bude konat tradiční vzpomínkový průvod studentů, zaměstnanců univerzity i veřejnosti. Vyjde v 16:30 od univerzitního centra a bude směřovat k fakultě technologické do míst, kde se vysokoškoláci a veřejnost v roce 1989 shromažďovali. Uskuteční se tam krátká vzpomínková akce. Průvod skončí v blízkosti obchodního domu, kde bude následovat odhalení lavičky Václava Havla.

Akci bude korunovat ve 20:00 videomappingová projekce nazvaná Sametová revoluce očima studentů, promítat se bude na západní stěnu budovy fakulty humanitních studií. O týden později 21. listopadu se mohou studenti od 10:00 zúčastnit veřejné generální zkoušky konertu Osudové okamžiky, která se uskuteční v Kongresovém centru ve Zlíně. „V podání Filharmonie Bohuslava Martinů zazní dobová hudba i slavnostní Dvořákova Novosvětská. Atmosféru koncertu ještě umocní projekce unikátních fotografií z období Sametové revoluce předních fotografů Josefa Koudelky a Jana Šibíka,“ informovala Kadlčíková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x