Lidé by měli k revizi kotle zvát odborníky, upozorňuje radnice

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Radnice ve Valašských Kloboukách připomíná lidem, že musí jednou za tři roky nechat provést kontrolu technického stavu kotle. Revizi by ale měla provádět výhradně odborně způsobila osoba, řekla serveru Zlin.cz mluvčí městského úřadu Lenka Zvonková.

Zákon o ochraně ovzduší ukládá provozovatelům kotlů na pevná paliva a topidel jako například kamen nebo krbových vložek s výměníkem, aby jednou za tři roky prováděli kontrolu jejich technického stavu a provozu. „Revizi by měla realizovat výhradně odborně způsobilá osoba, která je proškolená výrobcem daného kotle a vlastní příslušné oprávnění,“ uvedla Zvonková.

Provedením kontroly stavu kotle se však pro majitele podle ní nijak nemění povinnost pravidelného čištění spalinových cest. „Ministerstvo životního prostředí vyhláškou stanovilo, že cena revize kotle by neměla přesáhnout limit 1585 korun bez DPH, u kotlů s řídicí jednotkou pak hranici 1848 korun bez DPH. Jedná se o ochranu zákazníků před nepřiměřeně vysokou cenou, kterou by revizní technici mohli požadovat,“ upozornila Leona Vlčková, referentka odboru životního prostředí městského úřadu. Dodala, že frekvence revizí byla loni snížena ze dvou na tři roky.

Kontakt na nejbližšího revizního technika mohou zákazníci získat v nově spuštěné databázi Ministerstva životního prostředí České republiky na adrese https://ipo.mzp.cz/. „Aplikace umožňuje vyhledat si kontakty na všechny techniky v okruhu několika desítek kilometrů od bydliště. Lidé je tak mohou oslovit s poptávkou, porovnat ceny a rozhodnout se pro objednávku revize. Pokud žádný z techniků nenabídne cenu vyhláškovou či nižší, bude možné jednat přímo s výrobcem,“ informovala Zvonková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x