Cena Senior roku 2019 putovala do Zlína

ZLÍN - V sedmém ročníku projektu SenSen Senior roku 2019 bodoval zlínský spolek Společenství vdov a vdovců. Umístil se na prvním místě v jedné ze tří kategorií a obdržel titul Nejlepší klub roku, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Cenu Senior roku vyhlásila v roce 2019 už posedmé v rámci projektu SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Letos nezávislá porota vybírala z celkem 104 nominací. Přestože jednotlivé nominace navrhovaly spíše právnické osoby, Společenství vdov a vdovců navrhl na ocenění osobně náměstek primátora statutárního města Zlína Aleš Dufek. Zaujala ho aktivní činnost spolku, jehož cílem je vytváření společenství osamělých lidí, pěstování mezilidských vztahů a podpora těm, kteří ztratili své blízké.

„Společenství vdov a vdovců pomáhá už osm let všem, kteří přišli o životního partnera a ocitli se tak v těžké situaci. Jeho členové se vzájemně motivují a společně se učí v životě hledat i nějaké pozitivní věci. Vedení spolku nejenže připravuje pro vdovy a vdovce spoustu aktivit, přednášek, ale také nabízí osobní přístup, pomoc či radu ve chvílích, kdy člověk ztrácí chuť do života a prožívá smutek,“ popsal důvod pro nominaci právě tohoto klubu náměstek primátora Aleš Dufek.

„Samota je podle Matky Terezy tou nejhorší nemocí na světě,“ připomněla slova světice předsedkyně Společenství vdov a vdovců a zároveň jeho zakladatelka Alenka Panáková. Sama může tento názor potvrdit i z vlastní zkušenosti. Práce pro ostatní a založení spolku byla pro ni zprvu terapií zapomnění a touhou nezůstávat se svou bolestí sama. Díky pomoci druhým se pomalu vyrovnávala s vlastní rodinnou tragédií. To když přišla o dceru a zanedlouho i o manžela. Cenu a titul pro spolek převzala s pokorou a vděkem a neopomněla vzkázat poděkování:

„Přiznám se, že jsem 1. místo, vzhledem k počtu nominovaných, vůbec nečekala. O to větší prožíváme všichni hlubokou vděčnost. Vděčnost především panu náměstku Aleši Dufkovi za jeho návrh na ocenění. Je vyjádřením jeho vztahu ke starším a osamělým lidem. Velké poděkování patří i krajské radní Michaele Blahové a Centru pro rodinu v Olomouci, kteří k nominaci přidali své reference. Potěšila nás i pochvala pana profesora Pavla Pafka, který byl letos v tomto projektu uveden do síně slávy“.

Cílem Ceny Senior roku je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů a počinů. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x