O kotlíkové dotace byl opět enormní zájem, za pět sekund dorazilo 2843 žádostí

ZLÍNSKÝ KRAJ - Celkem 159 897 862 korun, tedy celá částka určená ve Zlínském kraji na třetí vlnu kotlíkových dotací, byla vyčerpána během pouhých 5 sekund, kdy kraj od občanů přijal 2 843 elektronických žádostí o poskytnutí dotace. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Na základě výzvy zveřejněné již 10. září byl příjem žádostí spuštěn přesně v 8.00 hodin. Kotlíkové dotace lze využít na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v domácnostech za ekologičtější způsoby vytápění.

„Příjem žádostí však i nadále běží. Vytváříme si totiž tzv. zásobník žádostí, z něhož budou moci být podpořeni náhradníci, pokud by původní žadatelé dotaci nakonec nevyužili. Vzhledem k tomu, že jde nejen ve Zlínském kraji o poslední velkou vlnu kotlíkových dotací, budeme chtít z tohoto zásobníku v budoucnu podpořit také velkou část žadatelů, na které se nyní nedostane, neboť máme od Ministerstva životního prostředí pro tento účel přislíbeno dalších 63 milionů korun, které vyčlenilo ze svého programu Nová zelená úsporám,“ informoval radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů.

Největší zájem (1097 žádostí) byl o plynový kondenzační kotel, 911 žadatelů žádalo o tepelné čerpadlo, o kotel na biomasu s ruční podávkou žádalo 659 lidí a v 316 případech pak šlo o automatický kotel na biomasu.

„Systém elektronického sběru jsme dimenzovali tak, aby zvládl odbavit velké množství přijatých žádostí v co nejkratším čase. Aplikace pro sběr žádostí běžela na cloudové platformě, aby byla zajištěna dostatečná výkonnost řešení vzhledem k předpokládanému enormnímu zájmu. Celý systém pak ještě před ostrým startem opakovaně prošel zátěžovým testováním,“ uvedl Ivo Skrášek, vedoucí oddělení informatiky Krajského úřadu Zlínského kraje.

Po odeslání elektronického formuláře mají nyní žadatelé ještě několik dní na to, aby svoji žádost na krajský úřad dodali také v papírové podobě, a to včetně všech povinných příloh. Tyto žádosti budou průběžně kontrolovány a vyhodnocovány. Pokud pracovníci úřadu zjistí nedostatky z hlediska formálních náležitostí, budou žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili. O poskytnutí, či neposkytnutí podpory by měla Rada Zlínského kraje rozhodovat v březnu příštího roku.

Kotlíkové dotace je možno využít na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nový ekologický zdroj tepla, kterým může být kotel pouze na biomasu (automatický i s ručním přikládáním), plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Podporována je výměna kotlů realizovaná v období od 15. července 2015 (tedy i zpětně).

Dotace na kotlíky budou žadatelům přiděleny v rámci Programu výměny zdrojů tepla v domácnostech Zlínského kraje III. Finanční prostředky ve výši téměř 160 milionů korun na něj Zlínský kraj na základě své žádosti obdržel od Ministerstva životního prostředí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x