Krajští radní doporučili zastupitelům schválit vyrovnávací platby nemocnicím

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajská rada doporučila zastupitelstvu schválit poskytnutí vyrovnávacích plateb nemocnicím ve Zlínském kraji na zajištění výkonu služeb obecného hospodářského zájmu v příštím roce. Server Zlin.cz o tom informoval Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Konkrétně jde o zajištění lékařské pohotovostní služby, činnosti střediska vědeckých informací a činnosti protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice. Pro tento účel může být nemocnicím vyplaceno celkem až 27,890 milionu korun na základě vzniklých uznatelných nákladů a výnosů.

„Účelem vyrovnávací platby je dokrytí ztráty, která při výkonu služeb obecného hospodářského zájmu nemocnicím vzniká, maximálně však do částky stanovené Zastupitelstvem Zlínského kraje. Konkrétní podmínky vyrovnávací platby, tedy zejména výši, ale také splatnost, vyúčtování či kontrolu stanoví kraj v samostatných smlouvách,“ upřesnil hejtman Jiří Čunek.

Lékařskou pohotovostní službou jsou pověřeny nemocnice založené Zlínským krajem (Krajská nemocnice T. Bati, Uherskohradišťská nemocnice, Kroměřížská nemocnice a Vsetínská nemocnice). Pro oblast Valašského Meziříčí pohotovost zajišťuje Nemocnice Valašské Meziříčí. V roce 2020 hodlá kraj uzavřít smlouvy o poskytnutí vyrovnávací platby s Krajskou nemocnicí T. Bati ve výši 6,1 milionu korun, Uherskohradišťskou nemocnicí ve výši 2,2 milionu korun, Kroměřížskou nemocnicí ve výši 3,1 milionu korun, Vsetínskou nemocnicí ve výši 3,4 milionu korun a Nemocnicí Valašské Meziříčí ve výši 2,5 milionu korun. Lékařská pohotovostní služba ve Valašských Kloboukách, Bystřici pod Hostýnem, Uherském Brodě a Rožnově pod Radhoštěm bude organizována Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje.

Středisko vědeckých informací Krajské nemocnice T. Bati funguje jako knihovnické i informační pracoviště pro oblast lékařství a zdravotnictví pro celý Zlínský kraj. Vzhledem k jeho jedinečnosti a vysoce specializovanému zaměření je o jeho služby velký zájem. Tato činnost je pro nemocnici ztrátová, proto na ni chce kraj poskytnout nemocnici vyrovnávací platbu milion korun.

Protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou stanici provozuje Kroměřížská nemocnice, které má být poskytnuta vyrovnávací platba 9,590 milionu korun. Ošetřeným osobám bude účtována cena za pobyt na záchytné stanici v minimální výši 1 300 korun. Nemocnice má povinnost vymáhat po ošetřovaných osobách neuhrazené pohledávky, přesto je provoz záchytné stanice ztrátový.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x