Otrokovická knihovna připomene události ze 17. listopadu 1989

OTROKOVICE - Literární soutěž, besedy, přednášky a výstavy zorganizovaly k třicetiletému výročí „sametové revoluce" pracovnice otrokovického odboru školství a kultury a jeho oddělení městské knihovny. Většina akcí se bude konat v listopadu, některé se uskutečnily již v průběhu roku, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

„Již na jaře se konala beseda, na které si zájemci z řad veřejnosti vyslechli příběh politického vězně Jaroslava Březovjáka. V říjnu v pobočce knihovny na Baťově o 17. listopadu očima spisovatele a výtvarníka vyprávěl regionální umělec Jaroslav Kovanda,“ připomněla nedávné akce vedoucí Městské knihovny Otrokovice Radka Jarková.

Ve dnech 5. a 6. listopadu 2019 vedoucí knihovny spolu s bývalou starostkou města Radoslavou Matuszkovou uspořádají pro žáky sedmých ročníků  tří městských základních škol přednášku To byl rok 1989. „Tématem této besedy nebudou jen historické události, ale i životní styl té doby. Děti se seznámí například s tím, co se v roce 1989 nosilo, jaké tehdy vznikaly filmy, kteří zpěváci se těšili největší popularitě, co se četlo nebo po jakých věcech jsme toužili,“ uvedla Radka Jarková.

Zkrátka nepřijdou ani senioři. Vedoucí knihovny připomene v klubech důchodců a domovech otrokovického Senoru předního představitele politického protestsongu Karla Kryla.

Ve čtvrtek 14. listopadu v 18.00 hodin se v Otrokovické Besedě uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže Co pro mě znamená svoboda, do které byli zapojeni žáci druhého stupně základních škol a nižšího stupně Gymnázia Otrokovice.

V pobočce městské knihovny na Baťově budou v průběhu měsíce listopadu k vidění dvě výstavy. Výstava Knihy, které musely mlčet bude věnována literatuře disidentů, a druhá výstava Brána do světa otevřená představí výtvarné práce žáků Základní umělecké školy Otrokovice na téma cestování po roce 1989.

„Většina akcí je zacílena na mladou generaci, která revoluci v roce 1989 nezažila. Pokusíme se v dětech o tuto významnou událost naší novodobé historie vyvolat zájem. Naopak střední generace a senioři mohou prostřednictvím našich akcí zavzpomínat a srovnat si život před a po revoluci,“ uzavřela Radka Jarková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x