Zlínská zoo poskytla tři páry nesytů afrických zoo v San Diegu

ZLÍN – Zlínská zoo pomáhá nejlepší zoo na světě v San Diegu při obnově chovu ptačího druhu nesytů afrických, řekla serveru Zlin.cz mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková. Ze zlínské zahrady tak zamířily do San Diego Zoo Safari Parku tři páry ptáků.

Podle Bujáčkové patří zlínská zoo dlouhodobě mezi světovou špičku v chovu řady ptačích druhů. „Platí to například u puštíků tečkovaných, supů, zoborožců a především u brodivých ptáků. Do této skupiny se řadí i nesyti afričtí, u kterých zlínští chovatelé dosáhli nejpočetnějšího světového odchovu za uplynulých 12 měsíců,“ uvedla Bujáčkové.

Vysoké chovatelské renomé zoo podle ní potvrzuje i současná spolupráce s nejlepší zoologickou zahradou na světě. „Dlouholetý manager San Diego Zoo Safari Park požádal Zoo Zlín o pomoc při znovuobnovení chovu nesytů afrických. Za oceán tak zamířily hned tři páry odchovaných nesytů afrických,“ řekla Bujáčková.

Nesyti afričtí se ve Zlíně poprvé objevili na konci roku 1999. Na první mládě však chovatelé čekali osm let. „Možná to na první pohled nevypadá, ale chov ptáků je dost často během na dlouhou trať. Týká se to nejen brodivých ptáků, ale třeba také jeřábů, supů nebo papoušků. O to víc jsme byli rádi, že se nám podařilo na první odchov nesytů afrických úspěšně navázat i v následujících letech,“ uvedl ředitel Roman Horský.

Od roku 2007 tak zahrada odchovala více než 70 jedinců, kteří obohatili evropské i světové chovy. „Nesyty africké chová 41 institucí na světě. Za uplynulých 12 měsíců se v nich vylíhlo celkem 30 mláďat, z tohoto počtu téměř jednu polovinu tvoří zlínská mláďata. Považuji to za mimořádný úspěch a také potvrzení, že náš stávající tým zoologů a chovatelů je skutečně na špičkové úrovni,“ zdůraznil Horský.

Zlínská zoo má podle Bujáčkové v současné době největší kolekci nesytů afrických v lidské péči. Jako jedna z mála zahrad proto dokáže vytvořit poměrně velkou nepříbuznou skupinu mladých jedinců pro založení chovu. Ředitel zoo vede i plemennou knihu druhu. „Za naším úspěchem stojí především vhodně sestavená chovná kolekce ptáků a také jejich počet. Nesyti tak mohou vytvořit kolonii, což je pro ně typické. Nesporný přínos má také krmení živými rybami. Chovatelé navíc pravidelně kontrolují hnízda, slabší mláďata odebírají k umělému odchovu a po jejich stabilizaci je vrací zpět k rodičům,“ vysvětlil Horský.

Transportem nesytů afrických však vzájemná spolupráce nekončí. „Již nyní se s americkými kolegy domlouváme na dalším pokračování. Bude se týkat především vzájemné výměny zvířat. Je to pro nás mimořádné ocenění, před dvaceti lety by mne nenapadlo, že jednou budeme v úzkém kontaktu s nejlepší zoologickou zahradou na světě,“ vyzdvihnul Horský.

Nesyti afričtí jsou velcí brodiví ptáci z čeledi čápovitých. Patří mezi nejpestřejší zástupce čápů, jejich holá červená kůže na hlavě silně kontrastuje se sytě žlutým zobákem. Ve volné přírodě obývají subsaharskou Afriku, vyskytují se i na Madagaskaru. K životu preferují mokřady, břehy jezer a řek nebo zaplavené oblasti. Hnízdí v koloniích na stromech, často s jinými druhy brodivých. Ve zlínské zoo je návštěvníci uvidí v etiopské oblasti ve voliéře Omo. „Jedná se o největší kovovou voliérou v republice se vzrostlými stromy, na kterých si ptáci staví svá hnízda. Ve voliéře mají také dostatek pohybu, nechybí ani vodní plocha. Kolonii nesytů doplňuje hejno zejozobů afrických a další afričtí ptáci,“ řekla Bujáčková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x