Hrady a zámky v kraji ukončily návštěvní sezónu, nezavřely však úplně

ZLÍNSKÝ KRAJ - Uplynulý víkend ukončil návštěvnickou sezónu na hradech a zámcích. Brány památek se však nezavírají úplně, užijete si ještě vánoční a adventní akce, prohlídky či výstavy, informovala server Zlin.cz pracovnice Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Z hlediska návštěvnosti hodnotí památkáři sezónu jako úspěšnou. Návštěvnost se pohybovala na úrovni srovnatelné s loňským rokem, na zámku Vizovice dokonce více než o 20 procent vzrostla.

Celkem navštívilo památky v době od 1. ledna do 29. října 2019 (hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zámek Vizovice) ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Kroměříži 371 986 osob, což je 475 osob méně než v minulé sezóně.

Zahájení sezony na zámku v Buchlovicích začalo Tulipománií, tradiční výstavou tulipánů, která se koná v období Velikonoc. Návštěvníci si mohli prohlédnout kolem čtyřiceti druhů řezaných tulipánů a také květinové vazby v interiéru zámku. Letos tuto výstavu navštívilo 6907 osob. Zámek se zapojil do osmého ročníku akce Víkend otevřených zahrad, kdy si mohli zájemci užít netradiční procházku zámeckým parkem za doprovodu zahradní architektky. V týdnu od 11. do 14. června bylo na zámku připraveno divadelní představení a prohlídka interiérů přizpůsobena pro děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol. Ve dnech 4.–7. července se uskutečnila akce Růže na zámku. Aranžéři se letos inspirovali barokními sídly, kde nedílnou součástí byly růže a působivé vodní prvky podtržené noblesou pávů a pestrostí jejich peří. V sezoně 2019 si mohli návštěvníci v interiérech prohlédnout nově zrestaurované supraporty v hraběnčině salonku, které namalovali Leopold a Josefína Berchtoldovi. Návštěvnost z řad českých turistů je ve stejném počtu jako loni, zvyšuje se však zájem turistů ze zahraničí. Ze zahraničních turistů tradičně převažují Slováci, v období státních svátků na Slovensku tvoří až osmdesát procent návštěvníků. Nárůst návštěvnosti jsme však zaznamenali u polských a rakouských turistů, kteří již nejezdí jen v organizovaných skupinách. Podstatným stavebním zásahem byla letos obnova historických štol pod zámkem, jejímž úkolem je vrátit systém do plně funkčního stavu, obnovit původní vlhkostní poměry stavby a chránit zámek. Celková částka za tuto 1. etapu obnovy se vyšplhala na 14 650 000,.Kč.

Na hradě Buchlově proběhly během prázdnin dvě významné akce, a to Buchlovské kování – mezinárodní kovářské sympozium s kovářským jarmarkem (13. –14. 7. 2019). Byl to již 14. ročník této návštěvníky oblíbené akce a přišlo více než 6 tisíc návštěvníků, což je rekord všech dosavadních ročníků. Další tradiční akcí byly noční prohlídky, které letos (25. –27. 7. 2019) měly opět nový scénář hraných scének, který se návštěvníkům velmi zamlouval. Všechny vstupenky na noční prohlídky byly stejně jako každý rok rychle vyprodány. Na Buchlově nás letos čeká ještě oblíbená akce Na Štěpána na Buchlově otevřená brána – 26. prosince, speciální vánoční okruh Purkrabstvím, divadelní představení živého Betléma, výstava betlémů, zabijačka, vánoční punč.

Hlavním a zásadním počinem na zámku ve Vizovicích bylo dokončení oprav střechy a výměny střešní krytiny. Stejně tak oprava komínů a výměna hodin v průčelí zámku. Vedle toho však do interiéru s koncem prázdnin přibyl restaurovaný lustr v reprezentačním sále, který se tak vrátil po asi 30 letech na své původní místo. Z akcí, které na zámku proběhly, je třeba si dvě připomenout, a to dětské prohlídky s názvem Jak (ne)natočit pohádku, které se dočkaly velkého úspěchu u malých i velkých návštěvníků a pravděpodobně je budeme pro značný zájem opakovat i v příští sezóně; a pak jednoznačně noční prohlídky s titulem Valérie na zámku divů. Ty proběhly již tradičně v druhé polovině září a díky nim prošlo zámkem za dva večery zhruba 550 návštěvníků.
Každým rokem narůstá zájem o prohlídky zámku ze strany cestovních kanceláří ze Slovenska. Bohužel byl zámecký park začátkem prázdnin zasažen vichřicí, což pro zahradu znamenalo velkou ztrátu zdravých stromů, které byly vichřicí buď poničeny, nebo úplně poraženy. Náhrada těchto ztrát bude nějakou dobu bohužel trvat.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži připravil kromě tradičních akcí, jako jsou výstava kamélií, Víkend otevřených zahrad, barokní festival Hortus Magicus či Středy s odborníky celkem pět charitativních koncertů, jejichž výtěžek dosáhl částky 40 382 Kč a bude použit na restaurování autografu Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Novinkou letošního roku byla historicky první Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží v České republice, jejíž hlavní část se odehrála v Podzámecké zahradě. O víkendu 28. a 29. září 2019 do Kroměříže přijelo celkem 21 koňských zápřeží z České republiky, Polska a Itálie, zástupci dalších evropských zemí se zúčastnili coby pozorovatelé. Soutěž se skládala ze tří částí – prezentace a hodnocení zápřeží, terénní jízda a vozatajský parkur, a po oba dny přitáhla pozornost stovek diváků. Celkovým vítězem se stal a Pohár Rudolfa Jana si do polského Zakopaného odvezl vozataj Maciej Gąsienica-Sieczka.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x