Oslavy svatého Martina chystají na mnoha místech kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ - Blíží se svátek sv. Martina neodmyslitelně spojený s husí pečínkou a mladým vínem. Na Východní Moravě, kde je dodržování tradic a zvyků silně zakořeněno, si návštěvníci a obyvatelé regionu přijdou na své, sdělil serveru Zlin.cz Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu východní Moravy.

Už v pátek 8. listopadu pořádají Svatomartinskou slavnost ve Starém Městě. Na husí hody a košt mladých vín se můžete těšit od 15 hodin v Jezuitském sklepě a polyfunkčním sále kostela sv. Ducha na náměstí Velké Moravy. V 16 hodin přijede sv. Martin na bílém koni, scházet nebude žehnání mladých vín, ohňová show, projížďky v kočáru, dvě cimbálové muziky. Hodování skončí ve 22 hodiny.

Do Buchlovic jste zváni na Martinské hody s právem. Proběhnou v sobotu 9. a neděli 10. listopadu a na programu je vše, co k hodům patří, například obchůzky městem, večerní hodování, hodové mše svaté v kostele sv. Martina, hodové tanečky.

Svatomartinské veselí ve Veselé, což je místní část obce Zašová na Valašsku, proběhne v sobotu 9. listopadu od 11 hodin. Více než třicetičlenná družina sv. Martina na koních, ale i pověstné husí hodování v místním kulturním domě jsou hlavními lákadly celodenní akce, která začne v 11 hodin požehnáním v kostele sv. Martina, večer pak bude věnován hodové zábavě v Kulturním domě ve Veselé.

V sobotu 9. listopadu si na Výstavišti v Kroměříži od 10 do 20 hod pochutnáte na tradičních dobrotách v průběhu Mňam!Gastrofestivalu s podtitulem Svatomartinský speciál. Scházet nebudou mladá vína, cimbálové muziky, zabijačkové speciality, různé úpravy svatomartinské husy, ale také kachny a další podzimní lahůdky. Těšit se můžete i na herečku Markétu Hrubešovou, která bude provázet programem celého dne.

Na mladá vína a husí menu a za další zábavou se můžete vydat i do lázeňského města Luhačovic. V sobotu 9. listopadu od 11 hodiny hledejte v Bílé čtvrti bílý stan nabízející program Komorního gurmánského festivalu Luhačovická husa.

Tradiční Žehnání svatomartinského vína přiláká stovky lidí na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti, aby v pondělí 11. listopadu v 11 hodin byli u slavnostního obřadu žehnání Svatomartinského vína 2019 a mohli následně degustovat a odhalovat svěží chutě mladých vín.

Do Holešova zavítá svatý Martin na bílém koni 11. listopadu odpoledne. Po svatomartinské mši svaté v kapli sv. Martina, která bude zahájena v 16 hodin, se průvod se sv. Martinem vydá na náměstí Dr. E. Beneše, kde bude požehnáno letošním mladým vínům, následovat bude degustace.

Hanácké náměstí v Kroměříži bude žít 11. listopadu Svatomartinským hodováním od 10 do 18 hodin. První láhve svatomartinského vína v 11 hod 11 minut otevře starosta Kroměříže Jaroslav Němec, večer pak v 18 hodin projde svatomartinský průvod městem z Hanáckého na Velké náměstí. Víno bude nalévat sv. Martin osobně.

Také v Hulíně si 11. listopadu užijete od 10:30 do 19 hodin Svatomartinské hodování. Svatý Martin přijede na náměstí Míru na bílém koni, aby v 11:11 hod mohla být starostou města Romanem Hozou otevřena první lahev svatomartinského vína a mohlo začít hodování s pečenými husami a mladým vínem.

Ve Zlíně připravili Svatomartinské hody na sobotu 16. listopadu. Na náměstí Míru se budou od 10 hodin prezentovat vinaři, kteří nabídnou milovníkům vína ochutnávku letošních mladých vín. Nebudou opět chybět ani tradiční svatomartinské pokrmy a degustační menu v čele s husou na různé způsoby. Celou akci bude doprovázet bohatý kulturní program.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x