Zlínem projede Martin na bílém koni

ZLÍN - V pondělí 11. listopadu projde centrem Zlína družina malých Martínků. V čele průvodu pojede Martin na bílém koni – žák literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Zlín, server Zlin.cz o tom za magistrát informovala Irena Orságová.

Průvod s malými zpěváky a tanečníky vyrazí od zámku v 15.30 hodin na náměstí Míru, kde Martínky přibližně v 15.45 hodin přivítá primátor města Zlína Jiří Korec. Poté se družina přesune ke Zlínskému klubu 204 a vrátí se zpět k zámku. „Na každé zastávce zazní fanfáry a Martin na bílém koni přednese pozvání na předvánoční akce ZUŠ Zlín, knihovny a muzea. Mimo to se o krátké promluvy k přítomným a vystoupení postarají žáci stejné umělecké školy ze všech oborů,“ upřesnila Orságová.

Koně pro tradiční průvod Martínků zapůjčil i letos Jezdecký klub Žlutava a jeho zabezpečení si na svá bedra vzali strážníci Městské policie Zlín. Akci pořádají již podevatenácté žáci a učitelé Základní umělecké školy Zlín za podpory statutárního města Zlína.

Svátek Svatého Martina se slaví 11. listopadu, kdy podle pranostiky má Martin přijet na bílém koni a přivézt první sníh. Dle legendy byl světec Martin z Tours původně, po vzoru svého otce, římský voják, který sloužil ve 4. století ve Francii. V roce 335 se u francouzského města Amiensu podělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem, jenž žádal o almužnu. Příští noc se pak Martinovi zjevil Ježíš oblečený v darovaném plášti. Později se Martin stal biskupem, který se vyznačoval velkou skromností. Existuje také mnoho legend a vyprávění o jeho skutcích a zázracích.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x