Práci nemocničních kaplanů zachycují fotografie vystavené v Uherskohradišťské nemocnici

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Až do 27. listopadu je v Uherskohradišťské nemocnici k vidění výstava fotografií s názvem Být nablízku věnovaná službě nemocničních kaplanů. Server Zlin.cz informoval o výstavě mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Snímky vznikaly v lůžkových zdravotnických a sociálních zařízeních po celé České republice a přibližují každodenní práci lidí, kteří se věnují duchovní péči o pacienty. Výstava je putovní, od září do prosince ji postupně mohou vidět pacienti, návštěvníci i zdravotnický personál ve všech nemocnicích Zlínského kraje.

Výstava představuje kolekci dvaceti černobílých snímků, jejichž autorem je fotograf Filip Fojtík. Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě. Během šesti let procestovala kolekce řadu míst po celé zemi.

Rozvoj pastorační péče o pacienty nemocnic založených Zlínským krajem je zejména v posledním roce velmi intenzivní. Kaplani přešli začátkem letošního roku z arcibiskupství do zaměstnaneckého poměru ve všech krajských nemocnicích včetně nemocnice v Uherském Hradišti, kde působí jeden nemocniční kaplan. „Přístup vedení nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži k duchovní péči o pacienty je opravdu neobyčejně vstřícný. Rozvoj pastorační péče je reakcí na potřeby pacientů. Zlínský kraj je totiž specifickým regionem, je tu vysoké procento věřících lidí, téměř na každém pokoji se s nimi setkáváme,“ popsala Marta Hošťálková, která jako kaplanka působí ve zlínské nemocnici a je i koordinátorkou nemocničních kaplanů v celé olomoucké arcidiecézi a sekretářkou Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice.

V Uherskohradišťské nemocnici zajišťuje klinickou pastorační péči františkán Antonín Klaret Dabrowski, který koná návštěvy nemocných včetně vysluhování svátostí. „Právě dnes jsem měl neobvyklý zážitek, kdy jsem byl u pacienta, s nímž jsem hovořil a modlil se v italštině. Je to Ital žijící tady na Slovácku a byl dojatý, že jsem s ním promluvil v jeho rodném jazyce. Pacienti mají o pastorační péči zájem a hodně věřících je i mezi zdejšími lékaři a sestrami. Jsem rád, že mě vnímají jako součást týmu,“ podotkl kaplan.

Smyslem výstavy je podle Jaroslava Zemánka, ekonomického náměstka Uherskohradišťské nemocnice nejen přiblížit práci nemocničních kaplanů, ale také jim poděkovat za jejich náročnou práci. „Součástí léčebného procesu je také péče o duchovní potřeby našich pacientů, která je minimálně stejně důležitá, jako léčba samotná,“ doplnil Zemánek. Výstavu pořádá Uherskohradišťská nemocnice a Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Katolickou asociací nemocničních kaplanů, Fakultní nemocnicí Olomouc a Obchodní akademií a Jazykovou školou Přerov. Výstava je v Galerii Patro v prvním podlaží centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice k vidění až do 27. listopadu 2019.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x