Zlín upravil vyhlášku o volném pohybu psů, aby vyhověl zájmům dvou stran

ZLÍN - Město Zlín aktualizovalo platnou vyhlášku týkající volného pohybu psů na veřejných prostranstvích. Vyslyšelo tak požadavky občanů, kteří volali po tom, aby město dbalo na bezpečnost v parcích, zejména dětí. Zlínský magistrát se vydal cestou kompromisního řešení, sdělil jeho mluvčí Tomáš Melzer serveru Zlin.cz.

V průběhu listopadu vejde v platnost novelizace vyhlášky omezující pohyb psů na veřejných prostranstvích, původní znění vyhlášky bylo přijato již v roce 2006. „Nyní proběhla novela vyhlášky, a to ze dvou důvodů. Prvním byla legalizace nových psích hřišť, které v posledních třech letech budujeme ve Zlíně, tyto jsou určeny vyloženě jako prostor pro psy. Tím druhým důvodem je kritika občanů, kteří se obávají o bezpečnost dětí. Hlavně ale převládají stížnosti na zůstávající exkrementy na travnatých plochách,“ popsal důvody novelizace vyhlášky náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Město Zlín hledalo kompromisní řešení situace. Výsledkem je definice dvou nových ploch určených pro psy. Naproti tomu byly určeny dvě plochy, kam psi nesmějí. „Nově nemohou psi na travnaté plochy nového náměstí v Malenovicích, kde se mohou na vodítku normálně pohybovat pouze na chodnících a zpevněných plochách. Další úprava se týká Centrálního parku na Jižních Svazích. V jedné části je vybudováno nové hřiště pro psy s agility prvky, druhá část je pak vymezena pro děti,“ upřesnil Landsfeld.

Město myslí na majitele psů, proto zřizuje tzv. psí loučky, které jsou určené pro volný pohyb psů. Jedná se o neohraničené zelené plochy v různých částech Zlína. Nově také vznikají psí hřiště, které jsou oploceny a taktéž určeny pouze pro psy. Tyto hřiště nyní vznikají na Jižních svazích, kde je nejvíce bytových domů a psi potřebují mít prostor se několikrát denně projít. „Deficit cítíme v centru města, kde bychom taktéž chtěli vybudovat prostory pro psy. Má to však svá úskalí. Nemáme k dispozici vhodné pozemky, na kterých bychom hřiště pro psy realizovali. Zájmem města je i nadále budovat nová psí hřiště, včetně lokality centra města,“ řekl náměstek primátora.

Poslední změnou v aktualizované vyhlášce je povinnost dát psovi náhubek v případě, když jej majitel bez dohledu uváže na veřejném prostranství. Všechny požadavky občanů na změnu vyhlášky však vyslyšeny nebyly. Konkrétním případem je požadavek na povinné nošení náhubku za jakýchkoliv okolností.

„Část občanů města se bouří proti aktualizaci vyhlášky s argumentem, že psi nově nesmí do parku Komenského, což nechápu. Je potřeba připomenout, že psi nesmí do parku již řadu let. Chápeme připomínky majitelů psů, ale musíme zohledňovat i požadavky ostatních občanů města Zlína a novelizovaná vyhláška neprotěžuje žádnou z těchto dvou skupin občanů,“ uzavřel Bedřich Landsfeld.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x