KAM ZA KULTUROU: Svatomartinské doznívání

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ještě jste se nepřejedli svatomartinskou husou? Tento týden vás čekají Svatomartinské hody ve Zlíně i Svatomartinský trh ve Vizovicích, ale i řada dalších akcí.

Poprvé se ve Zlíně bude prezentovat tvorba krále českého komiksu Káji Saudka. Unikátní soubor Saudkových prací bude k vidění od 13. listopadu až do konce března v prostorách Filmového uzlu Zlín v areálu zlínských filmových ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Saudkovy komiksy, volnou tvorbu, ilustrace a práce pro film, ale i ukázky dobových tiskovin, prostorové objekty, fotografie a videoprojekce. Součástí výstavy bude také sekce 18+.

V Divadelním sále Domu kultury v Kroměříži se 14. listopadu od 19.00 hodin představí mladý spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura. Podělí se s návštěvníky o své zážitky ze 14 000 kilometrů dlouhé cesty po Evropě strávené na sedadle spolujezdce. Ladislav vás ve společnosti svérázných řidičů provede čtrnácti zeměmi – z horkého předměstí Athén přes malebné albánské vesnice až za polární kruh. Odhalí vám přitom místa, na která jste se vždycky chtěli podívat, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky vám se svým nakažlivým optimismem dokáže, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.

Již potřetí se centrální zlínské náměstí stane dějištěm Svatomartinských hodů. Tentokrát se na ochutnávku mladých vín i svatomartinských menu za doprovodu pestrého kulturního programu mohou návštěvníci těšit v sobotu 16. listopadu. Na náměstí se budou stejně jako v předchozích letech po celý den prezentovat vinaři, kteří nabídnou milovníkům vína ochutnávku letošních mladých vín. Nebudou opět chybět ani tradiční svatomartinské pokrmy a degustační menu v čele s husou na různé způsoby. Akce, která startuje v 10.00 hodin, potrvá až do pozdního večera a návštěvníci tak budou mít možnost bavit se u pestrého kulturního programu.

Do Vizovic do areálu zdejšího zámku se v sobotu 16. listopadu vydejte na Svatomartinský trh. V programu, který je připraven od 9.00 do 15.00 hodin, se v 11.30 očekává příjezd sv. Martina a žehnání Svatomartinských vín, k vidění budou vidět tradiční řemesla i zvířata ze záchranné stanice. Těšit se můžete na vystoupení středověkého alchymisty, hudební doprovod i losování vítěze svatomartinského menu.

Jezdce na koních zvou farníci z Pitína v neděli 17. listopadu ke kapli na Žítkové-Pitínských pasekách, kde se budou slavit listopadové svátky: svátek patrona koní sv. Leonarda a svátek patrona jezdců sv. Martina. Od 14.30 pak proběhne mše svatá za starostu Martina, po které bude požehnáno jezdcům a koním, pokud se dostaví.

Další akce najdete v rubrice KULTURA, v akcích na Zlin.cz, nebo na vychodni-morava.cz.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x