Martin a Kája: příběh o životě smrti navzdory

ZLÍN - Měl možná pětiprocentní naději na přežití. Velmi těžká forma leukémie malého Káju Staňka z Kladna přívedla před časem i přes intenzivní léčbu až na samý pokraj smrti. Představte si to zoufalství a bezmoc rodičů i staršího bráchy.

Doslova za pět minut možná spíše vteřin dvanáct dostala blížící se zubatá na frak. 

Našel se totiž vhodný dárce kostní dřeně a díky úspěšné transplantaci je dnes jedenáctiletý Kája zpět v plnohodnotném životě.

Martin Šidlík se jmenuje šťastný dárce, který se do celého příběhu dostal díky kampani Jedu na dřeň. Ta běží už pět let díky zlínským Reklamním inženýrům pod dohledem „madam Dřeň“ tedy neúnavné Zdeny Wasserbauerové a také díky podpoře Autoklubu České republiky.

„Bylo to několik injekcí, 1600 najetých kilometrů a pak pár hodin po transplantaci chvíle rekonvalescence, něco jako chřipka,“ vracel se ke svému nejšlechtěnějšímu činu dárce Martin Šidlík, muzikant, trombonista zlínského Avion Big Bandu, který válel společně s kolegy a třeba kapelou Buty na nedělním koncertu ve zlínském Kongresovém centru.

Právě tady se oba protagonisté příběhu, v němž život zvítězil nad smrtí, setkali. A že to bylo pěkně dojemné…

„Užili jsme si díky organizátorům víkend v luhačovických lázních, bylo to skvělé. Tady jsme poprvé, ale na tuto chvíli nikdy nezapomeneme, to je jasné. A Martinovi tisíceré díky, že má právě tuto dřeň, díky shodě náš kluk žije,“ říkali rodiče dojatě .

Zdena Wasserbauerová, hejtman kraje Jiří Čunek, náměstek primátora Zlína Miroslav Adámek  i výkonný ředitel Autoklubu České republiky Pavel Konečný se na pódiu společně s oběma hlavními hrdiny shodli, že je náš kraj v darování kostní dřeně naprostou republikovou špičkou a vyzvali všechny mladé lidi od 18 do 35 let, aby se hlásili dál.

Mohou se také stát zachránci života.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164618′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2495‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164618‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x