Radnice upozorňuje na službu, kterou živnostníci nemusejí platit povinně

ZLÍN – Živnostenský odbor zlínského magistrátu upozorňuje začínající podnikatelé, že nemají povinnost hradit složenku na částku 2690 korun za registraci do veřejného rejstříku. Množí se totiž případy, kdy složenka chodí lidem, kteří si myslí, že je platba povinná. Serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Povinnou platbou je poplatek ve výši 1000 korun při ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi. „Tato částka je za provedený úkon konečná. Pracovníci živnostenského úřadu provedou zápis do živnostenského rejstříku, a tím se podnikatel zobrazí ve veřejné části živnostenského rejstříku, ze které pak čerpají ti, kteří posílají další zpoplatněné nabídky,“ uvedl melzer.

Podle vedoucí živnostenského odboru Naděždy Hasíkové se ale množí případy, kdy začínajícím podnikatelům přijde složenka na částku 2690 korun za registraci nikoliv do živnostenského rejstříku, ale do veřejného a blíže nespecifikovaného rejstříku. „Někteří si to mohou vyhodnotit jako povinnou platbu. Sdělujeme, že se nejdná o další správní poplatek vůči živnostenskému úřadu,“ zdůraznila Hasíková.

Nabídku na zápis do živnostenského portálu rozesílá firma OFFICE POINT, která vystupuje pod hlavičkou Živnostenské komory České republiky. „Je to návrh na uzavření smlouvy, jejímž předmětem je úplatná registrace do veřejného rejstříku, nikoli živnostenského rejstříku, a s tím spojené poskytování inzertních služeb,“ přiblížil rozdíl Melzer. „Pozor na lehce zaměnitelné výrazy živnostenský úřad a živnostenská komora, veřejná část živnostenského rejstříku a veřejný rejstřík,“ upozorňila Hasíková.