Parkovné ve Vsetíně bude nově možné hradit i prostřenictvím mobilu

VSETÍN - Parkovné na zpoplatněných městských plochách ve Vsetíně budou řidiči příští rok moci hradit několika způsoby. Tradiční platbu prostřednictvím parkovacího automatu nově doplní možnosti pomocí SMS, mobilní aplikace či webového rozhraní, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí města Jana Raszková.

Trend placení parkovného pomocí mobilních telefonů se v poslední době rozšířil již do desítek měst celé republiky. Od roku 2020 se k nim zařadí i Vsetín. Radní totiž schválili uzavření smlouvy se společností Globdata, která bude systém výběru parkovného prostřednictvím mobilních telefonů od počátku příštího roku ve městě provozovat.

Řidiči si budou moci vybrat mezi vícero způsoby. Prvním z nich je platba prostřednictvím textové zprávy, která však vyžaduje aktivaci služby premium sms v mobilním telefonu. „Řidič po odeslání zprávy na stanovené číslo, která obsahuje podobu registrační značky vozu a zvolenou dobu parkování, během pár vteřin obdrží SMS parkovací lístek. Ten poté může v případě potřeby kdykoliv stejným způsobem prodloužit,“ přiblížil starosta Jiří Růžička s tím, že řidiči je po využití této možnosti stržena z telefonního účtu cena parkovného a cena SMS dle jeho tarifu.

Další alternativou je užití některé z mobilních aplikací Parksymply či Sejf, které jsou zdarma ke stažení. A třetí možností pak úhrada prostřednictvím příslušného webového portálu. Obě tyto alternativy vyžadují přístup k internetu. Postup při jejich využití je podobný jako v případě SMS platby – řidič v aplikaci či na webovém portálu opět uvede registrační značku svého vozu a dobu parkování. Následuje volba platební metody, v tomto případě zpravidla platební kartou, a samotná úhrada parkovného.

Po aplikaci kterékoliv zmíněné formy mobilní platby jsou řidičem odeslané údaje zaneseny do systému. K němu mají přístup také strážníci městské policie, kteří tak snadno mohou provádět kontrolu zaparkovaných vozidel.

„Bezhotovostních plateb třeba i za použití mobilních přístrojů lidé využívají stále častěji. V případě parkovného je výhodou, že nejen jeho prvotní úhradu nebo třeba i prodloužení lze provádět na dálku, tedy bez nutnosti se vracet k vozidlu, respektive parkovacímu automatu. A to může ušetřit spoustu času,“ uzavřel starosta Růžička.