Zlínská radnice bude jeden den zářit fialovou barvou

ZLÍN - Světový den rakoviny pankreatu, který připadá na 21. listopad, si připomene i město Zlín. Nasvícením budovy radnice fialovou barvou chce upozornit na jedno z nejzákeřnějších onemocnění a podpořit tak i neziskovou organizaci OnkoMaják, serveru Zlin.cz to za zlínský magistrát sdělila Irena Orságová.

Nezisková organizace OnkoMaják prostřednictvím pořádání řady akcí a fialovou barvou zvyšuje informovanost veřejnosti o příznacích onemocnění rakovinou slinivky břišní, možnostech prevence a včasné diagnostice.

„V České republice bylo v roce 2018 diagnostikováno okolo 2 209 nových případů rakoviny slinivky. Většina z nich byla zachycena až v rozvinuté, metastatické fázi. Je tedy velice důležité ve snaze zvyšování povědomí pokračovat,“ uvedla Kateřina Filipová ze spolku OnkoMaják.

Rakovina slinivky je nejzákeřnějším typem rakoviny, přesto se o ní téměř nehovoří. Postihuje obě pohlaví stejně často a je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u české populace. Na rakovinu slinivky umírá do jednoho roku od data diagnózy 95 % pacientů a do 5 let 99 % pacientů. Jedná se o jediný typ rakoviny, kde se v době přežití za posledních 40 let nic nezměnilo.

V minulém roce se spolku OnkoMaják podařilo rozsvítit osm budov v České republice.