Vsetínská a Kroměřížská nemocnice nabídnou bezplatné vyšetření plic

VSETÍN, KROMĚŘÍŽ - Nechat si vyšetřit své plíce pomocí spirometrie a udělat tak něco pro své zdraví mohou zájemci v tomto týdnu ve Vsetínské a Kroměřížské nemocnici. Obě zdravotnická zařízení se i letos připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), který připadá na 20. listopadu, informoval o tom mlluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Ve Vsetíně mohou lidé preventivní vyšetření zdarma a bez předchozího objednání absolvovat už v úterý 19. listopadu v době od 10.00 do 14.00 hodin v prostorách oddělení tuberkulózy a plicních nemocí v poliklinice nemocnice, v Kroměříži potom ve středu a ve čtvrtek 20. a 21. listopadu v době do 7.00 do 14.00 hodin v ambulanci plicního oddělení v rámci Dnů pro zdravé plíce.

„Jedná se již o sedmý ročník, na příchozí čeká orientační spirometrické vyšetření plic, ale i měření krevního tlaku, množství tuku v těle – stanovení BMI, a to ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou,“ uvedla vrchní sestra vsetínského oddělení Hana Chmelařová. Zdravotníci poradí se zdravotními obtížemi, v případě potřeby doporučí další vyšetření.

Kroměřížská nemocnice nabídne preventivní vyšetření zdarma a bez objednání dokonce hned ve dvou dnech. „Chronická obstrukční plicní nemoc je závažné onemocnění, při kterém dochází k omezenému průtoku vzduchu v dýchacích cestách. Jedná se o chronický zánět průdušek s jejich zúžením a je spojený s přestavbou plicní tkáně, přičemž projevy onemocnění lze dnes účinně ovlivnit prevencí a léčbou. Rozvoj tohoto onemocnění je velmi pomalý – může trvat i řadu let, je plíživý a zdánlivě nenápadný. Většina nemocných potíže podceňuje a přichází k lékaři pozdě, tedy až v době, kdy je začne v životě omezovat zadýchávání se při tělesné zátěži,“ doplnila Jana Pšikalová, primářka Plicního oddělení Kroměřížské nemocnice.

Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní pět až 20 procent dospělé populace, častější výskyt je u mužů. Onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a prací v extrémně prašném prostředí. Hlavní prevencí je nekouřit, dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu. CHOPN je momentálně čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x