Zastupitelé schválili Komunitní plán sociálních služeb na Otrokovicku

OTROKOVICE - Komunitní plán sociálních služeb na Otrokovicku na období 2020-2022, tedy dokument zaměřený na rozvoj sociálních služeb, schválili členové Zastupitelstva města Otrokovice na svém posledním zasedání. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Dokument, na kterém se podíleli všichni poskytovatelé sociálních a navazujících služeb na Otrokovicku, uživatelé sociálních služeb a jejich rodinní příslušníci a také zástupci obcí ORP Otrokovice, poukazuje na problémy v sociální oblasti a zároveň definuje cíle na zvyšování kvality poskytovaných služeb. Strategická část vychází z předpokladu, že stávající kvalitní sociální služby, které pracují ve prospěch obyvatel ORP Otrokovice, budou zachovány a popisuje hlavní rozvojové cíle sítě sociálních služeb. Dokument ve své strategické části rozděluje komunitní plánování na čtyři pracovní skupiny: seniory, osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi a osoby ohrožené sociálně patologickými jevy. Pátou oblastí jsou systémové či společné priority. Jedná se o taková témata, která jsou společná pro všechny cílové skupiny.

„Samotná realizace stanovených cílů je silně závislá na tom, jak se daří či nedaří Zlínskému kraji alokovat finance na rozvoj sociálních služeb, protože institucí, která je za dostupnost sociálních služeb odpovědná ze zákona, je Zlínský kraj,“ řekl Josef Zdražil, projektový manažer podílející se na tvorbě dokumentu. Města a obce na Otrokovicku se v současnosti podílí na financování sociálních služeb ve výši cca 12 milionů korun, z toho město Otrokovice pro rok 2019, včetně příspěvku zřizovatele na sociální služby SENIOR Otrokovice, vyčlenilo cca 9,5 milionů korun.

Všechny sociální služby, které působí na Otrokovicku, mají snahu zvyšovat kvalitu poskytované péče a podpory. Sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách prochází každoročně vzděláváním, které zvyšuje či posiluje jejich kompetence a dovednosti při práci s uživateli sociálních služeb.

„Obecně se všichni, kdo se pracovně pohybujeme v oblasti sociálních služeb na Otrokovicku, snažíme o to, aby služby a jejich prostředí byly tak přátelské a kvalitní, abychom z nich my sami měli dobrý pocit, kdyby měly pečovat o nás nebo o naše blízké. S vědomím toho se snažíme, aby také proces komunitního plánování byl přátelský a pro zapojené aktéry užitečný,“ uvedla vedoucí odboru sociálního Květoslava Horáková.