Oltář ve vizovickém kostele získá původní podobu

VIZOVICE - Římskokatolická farnost ve Vizovicích zrestauruje oltář v kostele sv. Vavřince. Investice za asi 2,3 milionu korun je rozdělena na čtyři etapy a v konečném výsledku by měl oltář dostat původní podobu z druhé poloviny 19. století. Server Zlin.cz o tom informovala  za vizovickou radnici Ivana Kopečná.

„Restaurátorský průzkum nám ukázal, že celodřevěný původní oltář je pozlacený třemi druhy zlata. Toto původní zlacení z roku 1850 chceme zachovat, obnovit. Výsledný celozlacený svatostánek tak bude absolutní raritou,“ řekl technický administrátor vizovického děkanátu Petr Červenka.

Restaurování svatostánku za přibližně 600 tisíc korun je podmíněno získáním dotace z Ministerstva kultury ČR z Programu restaurování movitých kulturních památek. Práce by mohly začít v první polovině příštího roku. Na ně pak navážou další tři etapy restaurování oltáře, tedy včetně menzy, obrazu sv. Vavřince a kazatelny. „Je ještě otázkou, jak budeme postupovat v případě baldachýnu, který je nad ní. Je velmi složitý na restaurování i vzhledem k tomu, že je hodně napaden dřevokazným hmyzem. Je možné, že budeme muset nechat udělat repliku,“ poznamenal Petr Červenka.

Práce na opravě kostela jsou teď na začátku. Momentálně se obnovují lavice. Farnost ale nechala udělat třeba i mykologický a statický průzkum krovů. Ten ukázal na výskyt dřevomorky. Rozsah poškození farnost teprve zkoumá. Ve velmi špatném stavu jsou i krovy na věži. „Postupně se toto vše musí dát do pořádku. V kostele je celá řada zajímavých kulturních movitých památek a při konzultaci s představiteli Národního památkového ústavu se projednávala možnost prohlásit některá další díla za kulturní památky,“ upřesnil Petr Červenka z vizovického děkanátu.

V příštím roce farnost hodlá i kompletně vyměnit elektroinstalaci v celém kostele. Ta byla v 80. letech minulého století částečně opravena, nicméně už dávno neodpovídá současným požadavkům.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x