Brána hradu Malenovice je zatím pouze pootevřena

ZLÍN - 18. 5. 2021 se veřejnosti konečně aspoň částečně pootevřela brána hradu Malenovice. Stávající opatření vlády přece jen umožnila, aby do jedné z nejstarších památek Zlínského kraje mohli začít proudit první návštěvníci. Nebude to ale zatím v režimu, na jaký jsou zvyklí z předchozích let.

„Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze 14. května tohoto roku vysloveně zakazuje skupinové prohlídky, které jsou pro návštěvníky hradů klíčové,“ uvedla Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které malenovický hrad spravuje.
„Navíc je zde i nařízení umožňující přítomnost pouze jedné osob na 15 m2 plochy a požadavek na dvoumetrové rozestupy mezi návštěvníky.“

Za této situace lze tedy pro individuální prohlídky otevřít objekt hájenky se stálou expozicí Dřevo proutí sláma a se sezónní výstavou Krása v ohni zrozená, věnovanou ateliéru uměleckého kovářství Vojtěcha Sousedíka z Malenovic. Návštěvníci se dostanou i na vnitřní nádvoří a do hradních sklepení, kde na ně čekají sochy Otylie Demelové Šuterové a panelová výstava o stavební historii hradu. Přístupná bude i oblíbená zoologická expozice Zvířata na Zemi a člověk a cestou do ní bude možné nahlédnout do Hostince našich pradědečků.

„Je nám jasné, že omezená nabídka ne úplně motivuje k návštěvě,“ řekl Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Morav ve Zlíně.
„Příjemným bonusem a pobídkou k výletu pro ně snad může být 30% sleva na vstupném, kterou nabízíme. Počítáme navíc s tím, že s postupným uvolňováním vládních opatření budeme zpřístupňovat další prostory a průběžně rozšiřovat nabídku tak, aby si hrad v Malenovicích užili jak jeho stálí obdivovatelé, tak ti, na které jeho objevení teprve čeká.“

Pracovníci muzea doufají, že se zde podaří ve zkrácené sezóně uskutečnit – byť v upraveném režimu – stálice programové nabídky, tedy noční prohlídky a především oblíbenou akci Stará řemesla na hradě. Pokud to bude jen trochu možné, o prázdninách přibydou speciální prohlídky pro děti.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x