Březík ovládl Rallysprint Kopná, vyhrál s obrovským náskokem

SLUŠOVICE - Absolutním vítězem 28. Síť21 Rallysprint Kopná se stala posádka Samohýl Škoda Team Adam Březík, Ondřej Krajča na voze Škoda Fabia R5. Lukovský jezdec potvrdil roli favorita, v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty vedl od úvodní rychlostní zkoušky a v cíli si vyjel pohodlný náskok 43,7 vteřiny.

Druhé místo obsadila dvojice Melico Racing Jaroslav Melichárek, Erik Melichárek ze Slovenska (Ford Fiesta RS WRC), která zároveň slavila výhru v Mezinárodním mistrovství Slovenské republiky. Na třetím místě dojeli Vojtěch Štajf, František Rajnoha s vozem Škoda Fabia R5 ze stáje Duck Racing Autoklub v AČR, na lídra soutěže ztratili 55,2 vteřiny. Vydařená Kopná byla úvodním podnikem šestidílného seriálu Rallysprint série a Poháru 2+.

Pořadatelé z Rallyklubu východní Morava v AČR připravili náročnou trať v délce 150,40 km, která obsahovala 8 obtížných rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích s názvy Kameňák, Kopná, Zádveřice a Hvozdná v celkové délce 70,54 km. Se startovním polem si pohrálo jarní počasí a trať byla v okolních kopcích kolem Slušovic zkrápěna i deštěm. Sedmadvacetiletý Březík suverénně ovládl letošní Kopnou, když vedl od úvodní rychlostní zkoušky a vyhrál celkem šest z osmi měřených testů.

Kopná je klasicky hezká soutěž. Pořadatelé vždy nachystají hezké tratě, které vychází z barumky. Počasí si s námi docela pohrálo, měli jsme ztížené podmínky, ale celkově jsme si to užili. Každý ročník na Kopné bývá hodně náročný. Je potřeba zachovat chladnou hlavu, abyste neudělali chybu, když máte náskok. Fanoušků bylo hodně za hezkého počasí, když pršelo, tak to trochu prořídlo, ale všem děkujeme za velkou přízeň,“ pověděl spokojený Adam Březík, který se stal sedmnáctým vítězem v dosavadní historii slušovického rallysprintu.

Na druhém místě dojel Jaroslav Melichárek, který jako jediný ve startovním poli jel na voze specifikace WRC. Pětačtyřicetiletý jezdec suverénně ovládl Mezinárodní mistrovství Slovenské republiky, kam se Kopná poprvé ve své historii započítávala. Zkušený Štajf bral v celkovém pořadí bronzovou pozici, ale v Poháru 2+ skončil hned druhý za Březíkem a odvezl si z Moravy slušnou porci bodů.

Úvodní díl rallysprintové série vyhrála mezi vozy s jednou poháněnou nápravou (tzv. dvoukolky) posádka Peter Surovič, Jiří Růžička na voze Opel Corsa Rally4, když na cílové rampě měla před svými pronásledovateli více než půl minutový náskok.

Nečekali jsme, že by se nám mohlo až takhle zadařit. Naprostá spokojenost, neboť jsme naposledy seděli v autě na Mikulášské rally. V letošní sezoně se chci svézt hlavně ve velkém mistráku, takže Kopná byla pouze vítaným testem. Docela nás překvapilo, že jsme byli hodně rychlí a především konkurenceschopní. Dan Polášek jezdí ve světě, Patrik Rujbr už několikrát rallysprint vyhrál. Jsou to velká jména a mám obrovskou radost, že jsme je porazili,“ uvedl v cíli šťastný Peter Surovič.

Krok s ním držel Daniel Polášek (Peugeot 208 Rally4), ale v závěru druhé sekce nabral na šesté rychlostní zkoušce manko téměř čtyřiceti vteřin. Polášek nakonec prohrál souboj o bronzovou příčku o pouhých 2,5 vteřin. Na druhém místě skončil v konečném účtování Patrik Rujbr (Peugeot 208 Rally4), třetí příčku obsadil Martin Lehký (Ford Fiesta Rally4). Hodnocení druhého dílu devátého ročníku značkového seriálu Čermák a Hrachovec ADAM CUP 2023 vyhrál stylem start-cíl Dominik Jakeš, na medailových stupních dále skončili Jakub Jančík a Matěj Manderla.