Rada města mimořádnou cenu udělila za jeho podíl na rozvoji mezináboženského dialogu ve městě, spolupráci s městem a podíl na obnově historické památky kostela Neposkvrněného početí Panny Marie na Masarykově náměstí v Uherském Brodě v době jeho osmiletého působení v Uherském Brodě v letech 2010-2018.
V obřadní síni na Panském domě se při této příležitosti sešla nejen Rada města, ale pozvání přijal také bratr oceněného Pavel Pelc, představitelé církví, zástupci pastorační rady a ostatní hosté.
Před zahájením obřadu položili představitelé města Uherský Brod, pastorační rady a farnosti na hrob Josefa Pelce věneček a zapálili svíčky.
Představení osobnosti P. Josefa Pelce se ujal starosta Ferdinand Kubáník. „Otec Josef byl člověk, který měl mimořádný dar komunikace, kompromisu a dialogu. Byl v něm také budovatelský duch a vždy hledal způsob, jak lidi spojovat, nikoliv rozdělovat. Josef si tyto dary nenechával pro sebe, byl ke všem otevřený, vstřícný, snažil se podle svých sil pomáhat potřebným, přijímal ostatní i s jejich chybami, vědom si chyb vlastních.
Měl rád humor. Dokázal probouzet radostnou náladu a optimismus. Svým lidským přístupem si dokázal získat srdce věřících i nevěřících. Budovatelským a bojovným duchem nám pak dokazoval, že mnohé se nezdaří hned, že je důležité opakovaně usilovat o změnu a nevzdávat se,“ řekl starosta a zavzpomínal i na jejich společné rozhovory, po kterých odcházel s lehčím srdcem a často i s jiným pohledem na věc.
Cenu z rukou starosty převzal bratr Pavel Pelc. Poděkoval za udělení ceny a řekl, že ho překvapilo, že bratr si poměrně brzy po příchodu do Uherského Brodu změnil trvalé bydliště. „Chtěl si takto nový domov definovat a vnitřně se ztotožnit s tím, že se stal jedním z vás. Chtěl sem skutečně patřit a pracovat tady. Mnohé jsem pochopil až po jeho odchodu. Děkuji vám za to, že na něj stále vzpomínáte a že stále zůstává ve vašich srdcích,“ řekl Pavel Pelc.
Se svou vzpomínkou na P. Josefa Pelce se podělil také jeho nástupce, uherskobrodský děkan Svatopluk Pavlica. „Otce Josefa jsem znal 25 let, seznámili jsme se při studiu v semináři. Už od začátku jsem z něj cítil něco zvláštního a originálního. I každé další setkání s ním bylo pozitivní, byl mi velkým vzorem,“ řekl děkan a s velkým dojetím dodal, že otce Josefa potkal naprostou náhodou jen den před jeho tragickou smrtí. „Až zpětně jsem si uvědomil, že všechna slova, která tenkrát řekl, byla vlastně určena pro mne.“
Osobnost P. Josefa Pelce bude připomínat pamětní deska, která bude umístěna na faře.
P. Josef Pelc pocházel ze Vsetína, kde se
v roce 1972 narodil. Vystudoval místní gymnázium a po něm v roce
1990 nastoupil do semináře a na bohosloveckou fakultu v Olomouci. Po
třetím ročníku studium přerušil a odjel na rok do Texasu, kde pracoval jako
dobrovolník v katolické škole v San Antoniu. Po návratu rok studoval teologii jako laik a pracoval také v Českém deníku.
Závěr studií prožil opět v Arcibiskupském kněžském semináři a roku 1996 byl vysvěcen na jáhna. Jáhenský
rok prožil v Přerově. Po kněžském svěcení a po povodních, které
v roce 1997 tvrdě zasáhly i Přerov a okolí, nastoupil do
Holešova jako kaplan. Po dvou letech, v roce 1999, šel na první samostatné
místo do Velkých Opatovic, kde zůstal čtyři roky.
Od roku 2003 působil jako farář v Lipníku nad Bečvou a v dalších dvou
farnostech (Hlinsko, Týn nad Bečvou) jako administrátor. Od začátku července
2010 působil ve funkci děkana uherskobrodského děkanátu až do 10. července
2018, kdy náhle odešel z tohoto světa.