Městská nemocnice s poliklinikou Uherský Brod spolupracuje s canisterapeutem s příznačným jménem Martinem Doktorem už několik desítek let. Do tohoto zdravotnického zařízení přichází se svými vycvičenými pejsky pravidelně každou středu. A klienti tam mohou zažít „léčbu psem“.
„Canisterapie je jedna z forem z zooterapie. Při této terapii se používá pejsek návštěvní formou. Snažíme se přinášet lidem duševní pohodu a ve spolupráci s personálem nemocnice děláme i podpůrnou rehabilitační činnost, domlouváme se, co pacienti potřebují procvičit,“ říká canisterapeut Milan Doktor, který je současně předsedou Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.
Milan Doktor si v Uherském Brodě pochvaluje spolupráci s lékaři i zdravotními sestrami, která je pro něj i jeho pejsky v současné legislativní situaci velmi důležitá.
„Canisterapie nemá právní podporu, je to o společenské toleranci. Snažíme se s organizacemi mít nějakou nepsanou dohodu a pravidla,“ zmínil Doktor.
Canisterapie dokáže v Městské nemocnici s poliklinikou Uherský Brod navodit přátelskou atmosféru. Lidé rehabilitují, aniž by o tom věděli. Umí to také ještě ani ne tříletá Browninka. Stejně jako další pejskové Milana Doktora nerozlišuje, zda je klientem dospělý člověk nebo dítě. Ke každému klientovi se chovají spontánně a přátelsky.
„Ty pejsky si samozřejmě musíme odzkoušet, abychom je mohli pustit do provozu. Je to opravdu docela náročné, a to jak na psychikuu pejsků, tak i na prostředí, protože se musí vyrovnat se všemi vjemy, které tady jsou. Od pachů, všelijakých možných zvuků, neduhů,“ vysvětlil Milan Doktor.