Cenu města Uherské Hradiště letos dostane folkloristka a pilot

Foto: Město Uherské Hradiště
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – O nositelích Ceny města Uherské Hradiště za rok 2021 je rozhodnuto. Nejprestižnější ocenění uherskohradišťské radnice si už tuto sobotu převezme folkloristka Štěpánka Tománková a zkušební pilot Stanislav Sklenář.

„Oba ocenění jsou, každý ve svém oboru, velkými osobnostmi a jako takoví si Cenu města Uherské Hradiště určitě zaslouží. Slavnostní předání směřujeme podobně jako každý rok k 15. říjnu, protože k tomuto datu se váže nejstarší písemná zmínka o městě. Oceněným z celého srdce gratuluji a jsem velmi rád, že takové osobnosti ve městě máme,“ vyjádřil se starosta města Stanislav Blaha.

Cena města Uherské Hradiště je udělována od roku 1997, kdy se jejím prvním držitelem stal sbormistr a dirigent Karel Dýnka. Vloni byla Cena města Uherské Hradiště udělena Uherskohradišťské nemocnici, která se tak po dětském folklorním souboru Hradišťánek stala historicky druhou organizací, které byla cena udělena.

Štěpánka Tománková veškeré své úsilí a volný čas věnovala a i nadále věnuje práci s dětmi a mládeží v oblasti folklóru. Folklor Štěpánce Tománkové učaroval nejprve jako tanečnici Folklorního souboru Hradišťan. Později se stala vedoucí souboru a nakonec předsedkyní spolku Hradišťánek, kde aktivně působí více než padesát let. Jejím vedením prošly tisíce dětí, u kterých se vždy snažila probouzet upřímný a vřelý vztah k tradicím a rodnému kraji. Neúnavně pomáhá udržovat lidové tradice a zvyky a snaží se uchovat odkaz osobnosti a legendy, zakladatele Hradišťanu Jaroslava Václava Staňka.

Stanislav Sklenář zasvětil celý svůj život letectví. Je rodákem z Mistřic, avšak celý svůj život žije v Uherském Hradišti, odkud létal do celého světa. Postupně a systematicky se věnoval přípravě na své náročné povolání, když v roce 1976 dosáhl profesního vrcholu, kdy mu bylo umožněno vykonávat povolání zkušebního pilota v národním podniku LET Kunovice. Společně se svými kolegy, zkušebními piloty, testoval bezpečnost a spolehlivost Letounu L-410. Na svém kontě má úctyhodných 280 záletů nový letadel L-410, jako velitel zalétal 15 prototypů úplně nových letadel. Dnes vykonává činnost leteckého instruktora a examinátora pro Úřad civilního letectví. Stanislav Sklenář byl nejdéle sloužícím profesionálním zkušebním pilotem v ČR. Jako zkušební pilot nalétal více jak 24 300 letových hodin na letounech a 3000 hodin na kluzácích.

Slavnostní předání Ceny města Uherské Hradiště za rok 2021 Štěpánce Tománkové a Stanislavu Sklenářovi se uskuteční 15. října ve Slováckém divadle.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->