Čerti v Lidečku končí třídenní šichtu

Foto: obec Lidečko
LIDEČKO - Nemají to čerti lehké. Možná by jim bylo lépe v pekle. Ovšem v Lidečku na jihu Valašska to teď museli hned ve třech družinách pěkně rozbalit po pořádně rozlehlé vesnici. Už dlouho tu platí, že se ve svých alotriích a kouscích opravdu pekelných předvádějí hned ve třech tlupách. Dohled nad nimi má jako vždy starosta Vojtěch Ryza.

„Kostýmy se dědí z generace na generaci, být čertem je u nás opravdová čest, však to taky nejsou obyčejní pekelníci,“ říká pan starosta.

V Lidečku museli rohatí zástupci tří družin – hasiči, sportovci a lyžaři – našlapat za tři dny pořádné dávky kilometrů. „Není divu, máme asi 450 domů, tak měli práce až nad hlavu. Ale vyšlo opravdu pěkně zimní počasí, napadlo hodně sněhu, tak si to určitě užili,“ potvrzuje první muž obce.

V Lidečku mají, jak známo, krásný skalní masiv, Čertovy skály. V předvečer čertovské třídenní obchůzky se tam právě čerti, ale i Mikuláši nebo smrtky scházejí s vedením obce za přepočetné účasti místních. „To jsme ale letos právě kvůli tradičně velké kumulaci lidí zrušili, situace je, jaká je. Ale myslím, že to všichni zvládli i tak na jedničku,“ hodnotí třídenní reje pan starosta.

Zajímavostí danou tradicí je to, že se tu jaksi nedostává na anděly. Zato průvody ozvláštňuje smrtka a taky jeden bezrohý čert zvaný Prďa.

Jinak jsou dokonalé kostýmy, unikátní rohy, masky, stejně jako kravské zvonce, které zdobí čertovské kožichy.

„Vůbec nejlepší by bylo, kdybychom dokázali naházet do pytlů všechny viry, co nás už rok a tři čtvrtě trápí, to by byl ten nejlepší čertovský počin,“ hlásili přímo z místa rohatí ve vzácné shodě s Mikuláši. Jenže to je zatím spíše přání…

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x