Cimbálové centrum světa
Jedinečný festival Cimbalfest od dnešního večera rozezní centrum Valašského Meziříčí. Kromě hudebních mistrů se sem aktuálně sjíždí i nejdůležitější nástroje, tedy cimbály. Hrát se totiž bude na velké koncertní nástroje maďarského typu, kterých se mimochodem do Valmezu svezlo rovnou 20 z celého širokého okolí, a zajímavou raritou budou také malé cimbálky yangqin, které přivezou hosté z Pekingu a Mongolska.
A aby vše odstartovalo, jak se sluší a patří, dnes v 19 hodin přiláká cimbálové nadšence zahajovací koncert festivalu v sále zdejšího kulturního zařízení. Program ponese název Cimbál konečně na vysoké škole! A rozhodně nejde o prvoplánové pojmenování. Festival totiž letos symbolicky slaví otevření nového oboru hry na cimbál na Ostravské univerzitě.
Třicet let budování cimbálové rodiny
Za festivalem stojí dlouholetá práce a tradice. „Cimbálovou komunitu festivalu budujeme již 30 let. Laureáti se k nám vracejí jako koncertní umělci, úspěšní pedagogové se svými žáky nebo usedají v mezinárodní porotě,“ vysvětluje prezidentka festivalu Růžena Děcká.
Nutno ale upozornit, že onen festival, na který se sjíždí zejména hudebníci, kteří zde chtějí poměřit síly v interpretační soutěži, není jen o hudbě. Je to také směsice folklóru a řemesel. Prezentovat se zde budou výrobci cimbálů a paliček a řada přijde i na zajímavé skladatelské počiny. Cimbalista a učitel Dalibor Štrunc představí svůj nově vydaný soubor not pro sólový cimbál i orchestrální skladby Malované na cimbál, Živá voda a Metudovo rockování. A nouze nebude ani o folklórní zážitky.
Je libo jam session nebo romské písně?
Oblíbenou součástí Cimbalfestu je kromě soutěžního klání zejména Jam session v kavárně Schlattauer. Jejími hlavními účinkujícími jsou hudebníci z kapely Hudci, ale vlastně i všichni ostatní, kteří se k nim mohou dle libosti při muzicírování přidat. Ono vlastně stačí jen jedno – mít vlastní nástroj.
V průběhu festivalu zazní i romské písně z Horňácka v podání Ivy Bittové a cimbalisty Petra Pavlince. A rusínský hudební nářez spustí kapela Čendeš ze Slovenska na nádvoří zámku Žerotínů v rámci Meziříčské muzejní noci.
Vrcholy festivalu: hosté z Pekingu a galavečer vítězů
Festival ve Valašském Meziříčí vyvrcholí hned dvěma sobotními koncerty. Nejprve vystoupí studenti z Pekingu pod vedením profesorky LIU Yuening z katedry tradiční hudby Ústřední hudební konzervatoře v Pekingu. A na vystoupení vzácných hostů naváže Galakoncert vítězů interpretační soutěže.
Úplnou tečkou ovšem bude tradiční nedělní matiné v kostele Sv. Trojice, kde zazní kousky klasické hudby v podání uskupení MusEquality.
Program Cimbalfestu
Středa 21. května
- Cimbál konečně na vysoké škole! – 19:00 sál ZK, vstupné 200 Kč
Čtvrtek 22. května
- Interpretační soutěž ve hře na cimbál (II., III., IV. kategorie) – 9:00 – 19:00 sál ZK, vstup volný
- Kala Zingarica – 19:30 sál ZK, vstupné 200 Kč
Pátek 23. května
- Interpretační soutěž ve hře na cimbál (II., III., IV. kategorie) – 8:30 – 19:00 sál ZK, vstup volný
- Interpretační soutěž ve hře na cimbál (I. kategorie) – 14:00 – 17:00 M klub, vstup volný
- Čendeš orchestr – 19:30 nádvoří zámku Žerotínů, vstup volný
- Cimbálová Jam session – Schlattauerova kavárna, vstup volný
Sobota 24. května
- Interpretační soutěž ve hře na cimbál (II., III., IV. kategorie) – 8:30 – 15:00 sál ZK, vstup volný
- Interpretační soutěž ve hře na cimbál (I. kategorie) – 8:30 – 15:00 M klub, vstup volný
- Struny bez hranic: čínský yanquin a český cimbál – M klub, vstup volný
- Galakoncert vítězů interpretační soutěže – 19:30 sál ZK, vstupné 200 Kč
Neděle 25. května
- Nedělní matiné s kapelou MusEquality – 10:30 Kostel sv. Trojice, vstupné 200 Kč
Bližší informace k festivalu s možností zakoupení vstupenek na jednotlivé akce online najdete na webových stránkách Kulturního zařízení Valmez.