Čtvrteční bouře napáchala v Luhačovicích škody za desítky milionů korun

Foto: Město Luhačovice
LUHAČOVICE – Ničivá bouře, která v noci ze čtvrtka na pátek zasáhla Luhačovice, poškodila desítky domů a polámala stovky stromů. Vše se naštěstí obešlo bez újmy na zdraví a nedošlo k tak katastrofickým následkům jako v obcích na jihu Moravy, i tak jsou ale dopady značné. Díky obětavé práci řady lidí se však život ve městě postupně vrací do normálu.

Během celého víkendu pokračovala v Luhačovicích likvidace popadaných stromů, odklízení suti a opravy poničených střech. Na mnoha místech bylo vidět nejen těžkou techniku a profesionální i dobrovolné hasiče, ale také pracovníky Technických služeb a samozřejmě i samotné občany, kteří ochotně pomáhali s úklidem spadlých větví a opravou střech. „Děkuji všem, kdo se jakýmkoliv způsobem do likvidace škod přímo zapojili nebo zapojí, případně se rozhodli přispět materiálními nebo finančními dary. Naše první odhady celkových škod jdou do desítek milionů korun,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák.

Asi nejvíce bouře ničila v Masarykově ulici, kde byla stržena střecha internátu SOŠ Luhačovice, která v noci na pátek hlavní ulici zcela zablokovala. Poškozena byla také nedaleká budova městské knihovny a panelové domy na sídlišti Masarykova. Škody se ale nevyhnuly ani řadě rodinných domů. „Bytové a rodinné domy mají poničené střechy také v ulici Nádražní, Branka, Rumunská, Zatloukalova, Lužné a dalších okolních ulicích,“ pokračuje Ležák.

V lázeňském městě byly poškozeny nebo zcela zničeny stovky stromů. V centru města bylo poničeno až 80 % zeleně. Řada stromů spadla nebo musela být pokácena v sídlišti Masarykova a také v zámeckém parku, alej kolem řeky v Nádražní ulici v podstatě přestala existovat. Řadě lidí padající větve a stromy během bouře poničily kromě domů také auta a další majetek.

Díky úspěšné spolupráci lidí se ale daří odstraňovat škody velice rychle. Už během pátku opět fungovaly všechny telefonní sítě, o víkendu se podařilo obnovit kompletně dodávky elektrické energie, odstraněna byla největší část sutin a popadaných stromů v nejvíce zasažených lokalitách města. Po opravách obytných i veřejných budov se v Luhačovicích začne řešit také obnova zeleně, která je důležitou součástí lázeňského města. „Čeká nás tedy ještě hodně práce, ale vnímám obrovskou podporu z celého okolí a proto věřím, že naše město brzy obnovíme a budeme opět přívětivým místem pro návštěvníky i občany,“ uzavřel starosta Marian Ležák.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x