Cyklostezka BEVLAVA zahajuje sezónu. Po kterých úsecích se už dá jezdit?

Foto: Jan Zainer
ZLÍNSKÝ KRAJ – Cyklostezka BEVLAVA, která je jednou ze čtyř dálkových mezinárodních cyklotras Zlínského kraje, má v budoucnu na 50 kilometrech cest propojit příhraniční regiony a povodní řek Bečva, Vlára a Váh. V současné době ještě na některých úsecích cyklostezky probíhá výstavba, většina už je ale sjízdná. Níže přinášíme informace, po kterých částech už se mohou milovníci kol klidně prohánět.

Co se na cyklostezce BEVLAVA aktuálně dokončuje?

V současné době je stále ještě ve výstavbě prostřední úsek cyklostezky. Trasa mezi Lužnou
a Valašskými Příkazy, která cyklisty provede krásnými partiemi jižní části Hornolidečska, bude zřejmě dokončena na podzim roku 2023.

Nedokončený úsek je nyní aktuálně možné objet, vytipovali jsme dvě možné objížďkové trasy, které návštěvníky navíc zavedou na zajímavá místa. Na objížďkách je dobré počítat s kopcovitým terénem, odměnou však budou výhledy do malebné valašské krajiny,“ uvedl PR manažer Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Martin Pášma.

Jak BEVLAVA aktuálně slouží cyklistům a jaké turistické cíle na ně cestou čekají?

V Ústí u Vsetína se potkává cyklostezka BEVLAVA s cyklostezkou Bečva. Na Hornolidečsku tak cyklisté mohou tyto dvě cyklostezky zkombinovat, ale hlavně je aktuálně možné projet si už i nově vybudovaný úsek cyklostezky BEVLAVA z Ústí u Vsetína do Lužné. Následně se okruh dá dokončit třeba přes Zděchov a Huslenky.

Uživatelé cyklostezky se nemusejí bát ani terénu a mohou z cyklostezky BEVLAVA odbočit, připraveny jsou pro ně okružní výlety za zajímavostmi do okolní krajiny. Spolehlivým průvodcem je síť značených cyklotras včetně oblíbené Hornolidečské magistrály,“ sdělil Pášma.

Dalším místem, kde se dá aktuálně cyklisticky zažít mnoho nového, je Valašské Klobucko. Z Valašských Klobouk se cykloturista dostane po cyklostezce Bevlava až do Trenčína nebo Piešťan. Bezpečná trasa vede přes Brumov-Bylnici do Svatého Štěpána.

Odtud je potřeba s opatrností projet cca 3 km po silnici. Za státní hranicí cyklostezka Bevlava opět pokračuje přes Horné Srnie do Nemšové, kde se cyklisté napojí na Vážskou cyklomagistrálu,“ pokračoval Martin Pášma.

Určitě by bylo chybou vyhradit si málo času pro poznání tohoto regionu. Na moravské straně lákají Valašské Klobouky na lidovou i secesní architekturu či výstavu valašských panenek, v Brumově-Bylnici vybízí k návštěvě hrad Brumov a zajímavá jsou i zdejší muzea. V okolí Vlárského průsmyku pak můžete prozkoumat Sklářskou naučnou stezku Svatý Štěpán – Sidonie.

Cestou vás čeká i nádherná příroda Bílých Karpat. Na Slovensku je známým turistickým cílem například Skalka u Trenčína, nejstarší slovenské poutnické místo. A pak samozřejmě Trenčín s Trenčínským hradem a historickým centrem města,“ dodal Pášma.

Aktuální trasu cyklostezky BEVLAVA najdete v přiložené mapce.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->