Cyrilometodějská stezka připomíná historický odkaz, ale nabízí i zajímavé trasy

foto: vychodni-morava.cz
ZLÍNSKÝ KRAJ – Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje je první stezkou slovanského kulturního dědictví, která má původ v České republice. Stezka je plná tras a cílů, které odkaz věrozvěstů připomínají. Během léta je navíc připraveno hned několik akcí, které jejich odkaz připomenou.

„Cyrilometodějská stezka získala uznání Kulturní stezka Rady Evropy letos na jaře. Je to ocenění usilovné desetileté práce Zlínského kraje, který s myšlenkou této stezky přišel. Síť svými aktivitami podporuje živý cyrilometodějský odkaz a hodnoty založené na respektování a dialogu mezi lidmi rozlišných kultur a vyznání. Na Východní Moravě je řada zajímavých míst, které mohou návštěvníci regionu poznat prostřednictvím právě této kulturní stezky,“ řekla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová, která se od července stala také ředitelkou sdružení Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje.

Ve Zlínském kraji je hlavním poutním místem s cyrilometodějským odkazem bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. O kus dál pak najdete Archeoskanzen a Živou vodu na Modré. Nedaleké Staré Město potom nabízí návštěvu Památníku Velké Moravy, u kterého právě vzniká Cyrilometodějské centrum. Zatraktivňuje se také archeologická lokalita Výšina sv. Metoděje v Uherském Hradišti-Sadech. Všechna místa pak spojují cyklostezky, vedoucí mimo frekventované silnice.

Dalším lákadlem je Chřibský okruh. Ten je dlouhý asi šest kilometrů a dá se krásně zvládnout jak pěšky, tak na kole. Vede nedaleko Koryčan k mystickým místům spojeným se středověkem. Určitě nelze minout nejkrásnější skalní útvar v Chřibech – Kazatelnu a hradisko sv. Klimenta. Mezi Boršicemi a Zlechovem byla zase nově otevřena Metodějova cyklostezka.

Další krásná trasa vede z Pusteven do Rožnova pod Radhoštěm. Na Pustevny můžete dojet autem, autobusem, nebo speciálním cyklobusem. Posilnit se pak můžete tradičními borůvkovými knedlíky. Trasa má asi 13 kilometrů a vede z Pusteven na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje přes západní úbočí radhošťského masivu kolem Valašského muzea v přírodě do centra Rožnova pod Radhoštěm.

Nelze pominout ani region Kroměřížska. Tady se nachází okruh kolem Svatého Hostýna. Na něj můžete buď dojít pěšky, nebo se svést autobusem z Bystřice pod Hostýnem. Hlavním lákadlem poutního místa je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a Jurkovičova křížová cesta, která patří k uměleckým skvostům.

Ze Svatého Hostýna potom vede trasa do Lukova. Je dlouhá asi 15 kilometrů a vede krásnou přírodou. Cestou je možné vidět skalní útvar Skalný s výhledem na Hostýn. Nedaleko cíle této trasy – zříceniny hradu Lukova – to potom není daleko do ZOO ve Zlíně.

Další okruh kolem Žítkové v Bílých Karpatech vás uchvátí fenoménem lidového léčitelství. Okruh má příjemných 5 kilometrů a nabízí krásné výhledy. Po trase můžete navštívit Kopanice s místní farmou a nabídkou domácích sýrů. Ze Žítkové se potom dá po Cyrilometodějské trase doputovat přes Luhačovice až na Velehrad.

Cyrilometodějská stezka nabízí více než 500 kilometrů dobře značených a udržovaných turistických tras. Je plná poutních míst a archeologických lokalit. Trasy vyzývají k putování bez hranic úplně pro všechny.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x