Cyrilometodějská stezka slaví mimořádný úspěch

Cyrilometodějská stezka obdržela certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy. Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Zlínský kraj dosáhl obrovského úspěchu. Jako první v České republice dokázal po dlouhých letech získat certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy pro svůj projekt Cyrilometodějské stezky. Toto prestižní uznání je tak velkou příležitostí pro mezinárodní kulturní turismus.

Uznávaný titul Kulturní stezka Rady Evropy je svým významem srovnatelný se zápisem na seznam UNESCO. Mimořádné je i to, že se projekt Cyrilometodějské stezky zapsal do historie certifikovaných jako první stezka zaměřená na slovanské kulturní dědictví.

Po dlouhé době, kdy se to Zlínskému kraji nedařilo, jsem rád, že se to teď kolegům z kraje a celé partnerské sítě sdružení právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a jeho zlínského sekretariátu podařilo dotáhnout. Náš kraj tím získává obrovský potenciál,“ řekl hejtman kraje Radim Holiš.

Sdružení kraj založil v jubilejním cyrilometodějském roce 2013 spolu s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy. Síť reprezentovaná více než devíti desítkami partnerů napříč střední a jihovýchodní Evropou svými aktivitami podporuje živý cyrilometodějský odkaz a hodnoty založené na respektování a dialogu mezi lidmi rozlišných kultur a vyznání.

Věříme, že díky získání tohoto jedinečného titulu se ještě více zvedne zájem o cyrilometodějský kulturní odkaz nejen ve Zlínském kraji, ale v celé střední Evropě a dalších zapojených zemích. Na stezce, kterou tvoří značené trasy, historické, kulturní a jiné památky, tematické akce a vzdělávací programy, si najde každý to své. Ať už chce poznávat původní, slovanskou kulturu, nacházet místo pro odpočinek nebo aktivně trávit volný čas. Navštívit přitom může jak atraktivity známé, tak místa zapomenutá,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub.

O certifikaci sdružení usilovalo několik let a podařilo se to až teď také díky výborné prezentaci mezinárodního týmu před komisí Rady Evropy ve složení Martina Janochová, Vania Radeva a Tatiana Mikušová, který dokázal komisi přesvědčit o mimořádném významu projektu nejen pro slovanské země. „Udělené uznání je pro nás radostnou zprávou od evropských institucí, že je naše práce reflektována a žádoucí. Je oceněním všech generací, kteří cyrilometodějskému odkazu věnovali nebo věnují svoji pozornost a péči,“ dodala s úsměvem ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Martina Janochová.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x