Další otrava oxidem uhelnatým, tentokrát v Kroměříži. Žena a dítě skončily v nemocnici

Foto: ZZS ZK
KROMĚŘÍŽ – Dnes ráno krátce před půl šestou byli záchranáři vysláni do jednoho z kroměřížských bytů, kde se měla nacházet žena s lehčím úrazem. Po příchodu na místo se ale vše změnilo – díky čidlu na záchranářském batohu zdravotníci zjistili, že v bytě uniká nebezpečný oxid uhelnatý.

Záchranáři proto ihned evakuovali dva dospělé a dítě a v bytě otevřeli okna. Přes zdravotnické operační středisko požádali o součinnost také hasiče a další tým zdravotnické záchranné služby.

Největší koncentraci oxidu uhelnatého v krvi záchranáři naměřili právě u ženy, vysokou hladinu jedovatého plynu mělo i dítě. U obou pacientů záchranáři nasadili kyslíkovou terapii. Oba je poté transportovali do Kroměřížské nemocnice – ženu na JIP, dítě na dětské oddělení,“ informovali záchranáři na webu ZZS ZK.

V letošní topné sezóně jde již o několikátý výjezd záchranářů, který má většinou velice podobný průběh. „Lidé volají na linku 155 s tím, že jim není dobře. Po příchodu našich záchranářů do bytu začne čidlo na batohu signalizovat únik CO,“ pokračovali záchranáři.

Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého totiž spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech.

Při nízkých koncentracích CO může zdravý člověk pociťovat únavu a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy tíži či bolest na prsou. Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost. Velmi vysoké koncentrace jsou pak smrtelné,“ popisují záchranáři nebezpečí jedovatého plynu.

V rámci první pomoci je zásadní co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru, odvětrání místností a zavolání na tísňovou linku 155.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->