Den architektury upozorní na zapomenutá místa i architektonické skvosty. Co nabídne ve Zlínském kraji?

Zikmundova vila ve Zlíně. Foto: Den architektury
ZLÍNSKÝ KRAJ – Nahlédnout na své město, čtvrť, bydliště i širší okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků a připomenout zapomenutá místa i mimořádné architektonické skvosty. To je hlavním smyslem akce Den architektury, která se letos koná v termínu od 27. září do 3. října ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program nabídne festival i ve Zlínském kraji.

Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou,“ uvedla za pořadatele festivalu Silvie Marková.

V pestré programové mozaice mohou zájemci vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek s poutavým výkladem odborníků na dané téma, přednášek, filmových projekcí, workshopů pro děti a celé řady dalších akcí.

Naším letošním cílem je nabídnout návštěvníkům bez rozdílu věku pečlivě vybrané akce, na kterých mohou objevovat často přehlížená místa nebo vnímat architekturu v širším kontextu, a to vždy s odborným výkladem. V mnoha případech se snažíme poukazovat i na význam veřejného prostoru a jeho proměny,“ informovala ředitelka Dne architektury a zakladatelka pořádajícího spolku Kruh Marcela Steinbachová.

Ve Zlínském kraji se Den architektury uskuteční ve Zlíně, Valašském Meziříčí, Uherském Ostrohu a Vizovicích.

Každoročně bohatý program nabídne festival ve Zlíně. Netradiční pohled na město nabídne komentovaná prohlídka z teras výškových kulturních památek Zlína, na kterých se návštěvníci seznámí i s historií jednotlivých staveb,“ přiblížila zlínský program Silvie Marková.

Festivalové kroky zamíří i do Zikmundovy vily, na jejíž zahradě bude k vidění výstava o architektovi Zdeňkovi Plesníkovi. Program doplní přednáška o nových objevech v rámci architektonického díla Františka L. Gahury, který je známý především budováním továren firmy Baťa a významným podílem na architektonickém rozvoji Zlína.

V programu nebude chybět ani komentovaná prohlídka Památníku Tomáše Bati, jehož autorem je právě Gahura. Dále zde festival nabídne večerní procházku věnovanou nočnímu životu v budovách bývalých podniků a klubů, které byly postaveny od třicátých do devadesátých let minulého století,“ pokračovala Marková.

Festival zamíří také do Centra modulární architektury KOMA ve Vizovicích, kde bude možné navštívit novou výrobní halu a seznámit se s inovativní technologií výroby oken a dveří. Součástí prohlídky bude i Vývojové inovační centrum a KOMA Valley, kde budou představeny ambiciózní plány na vznik flexibilního modulárního města.

Ve Valašském Meziříčí provede městský architekt Ondřej Chybík po brownfieldu Křížanovy pily, pro který se chystá architektonická soutěž, a po místě budoucího volnočasového areálu se skateparkem. Dále se zde uskuteční přednáška na téma vizuálního smogu a také beseda s architekty, kteří utváří současnou podobu města. Na výstavě se pak mohou zájemci seznámit s nejnovějšími realizacemi ve Valašském Meziříčí.

Veřejnosti se otevře také funkcionalistická vila v Uherském Ostrohu, kterou navrhl pro židovského obchodníka s koloniálním zbožím Arnošta Adlera architekt Josef Hahn. Vila dlouho chátrala a nyní prochází postupnou rekonstrukcí.

Program je tradičně zdarma, na některé akce je však potřeba předchozí registrace, které budou otevřeny 15. září. Doprovodný program je v některých případech zpoplatněn,“ dodala na závěr Silvie Marková.