Den „D“ pro Cyrilometodějskou stezku! Zařadila se po bok Svatojakubských cest či Via Francigeny

Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Zlínský kraj dosáhl významného úspěchu! Cyrilometodějská stezka získala jako první v České republice certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy. Zapsala se do historie certifikovaných kulturních stezek rovněž jako první se zaměřením na slovanské kulturní dědictví.

Cyrilometodějská stezka není pouze jedna trasa z bodu A do bodu B. Jde o síť čtyř tras, jejichž cílem je Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Všechny čtyři trasy procházejí místy, která jsou historicky spjata s postavami věrozvěstů Cyrila a Metoděje a také s dějinami Velkomoravské říše.

Nyní se Cyrilometodějská stezka stala oficiálně jednou ze 45 Kulturních stezek Rady Evropy, které protínají 46 členských států Rady Evropy a sahají i za jejich hranice. Zařadila se tak po bok například Svatojakubských cest, poutních cest k hrobu sv. Olafa nebo Via Francigeny.

Toto jedinečné uznání, srovnatelné svým významem se zápisem do UNESCO, je velkou příležitostí pro rozvoj mezinárodního kulturního turismu. Uvědomujeme si, jak jsou v současné době hodnoty spojené s cyrilometodějským odkazem, důstojnost člověka či právo na svobodu myšlení, aktuální. Jako partnerská síť se proto zavazujeme předávat cyrilometodějskou tradici a budovat partnerství po celé Evropě,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda pořádajícího sdružení Lubomír Traub.

Předání certifikátu se uskutečnilo během mezinárodní konference pořádané 17. května ve Zlíně za účasti zástupců Programu Kulturní stezky Rady Evropy, Cyrilometodějské stezky a dalších certifikovaných stezek, významných hostů a partnerů z partnerských zemí Slovenska, Bulharska, Itálie a Lucemburska.

Certifikát jako „pečeť excelence“ Rady Evropy označuje nadnárodní sítě, které podporují porozumění naší společné historii a zhodnocování našeho společného dědictví. Stezky certifikované od roku 1987 symbolizují hodnoty Rady Evropy: lidská práva, demokracii, kulturní rozmanitost, mezikulturní dialog a vzájemnou výměnu přes hranice,“ uvedl na konferenci ředitel Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefan Dominioni.

Na Cyrilometodějské stezce si každý najde to své, ať už se jedná o stovky kilometrů značených tras v České republice i na Slovensku, nebo o historické, sakrální a jiné památky, tematické akce či vzdělávací programy.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x