Do Kunovic „přiletí“ z Prahy nadzvuková stíhačka

Foto: Jitka Šuláková a archiv Letecké muzeum v Kunovicích
KUNOVICE – Kunovické letecké muzeum se brzy pochlubí dalším vzácným exponátem. Z pražských Malešic přijede do Kunovic pozemním transportem stíhací letoun s měnitelnou geometrií křídel MiG-23 MF.

Vlastníkem stíhačky je státní podnik LOM PRAHA. O zapůjčení vzácného letounu do Leteckého muzea v Kunovicích se nedávno dohodli ředitelé obou institucí Jiří Protiva a Martin Hrabec. „Hodně nám pomohlo, že nebylo nutné letoun demontovat na menší celky. Je to dáno tím, že přepravce Universal Transport Praha nám v rámci partnerství poskytne takovou techniku, u které je možné trup přepravit v celku. Díky tomu jsme nemuseli do letadla nakonec tolik zasahovat,“ vysvětluje ředitel muzea Martin Hrabec.

Skupině muzejníků z kunovického leteckého muzea se podařila ve velmi krátkém čase stíhačka demontovat, takže převoz letounu je naplánován už na sobotu 4. prosince. „Před nakládkou ještě musíme z letadla sundat křídla, která muzejníci uvolnili, pak letadlo odpojíme od podstavce a přesuneme ho na přepravní vozidlo. Poté už se vydáme na cestu do Kunovic,“ popisuje plán akce Jiří Tůma z Universal Transportu.

Stroj MiG-23 MF trupového čísla 7184 bude prvním letounem v kunovickém muzeu, který patří do takzvané třetí generace stíhacích letounů, a zároveň také prvním s měnitelnou geometrií křídla. Zároveň jde o důležitý typ letounu ve výzbroji někdejšího československého letectva. Navíc bude jako první reprezentovat žateckou leteckou základnu, kde letoun sloužil u 11. stíhacího leteckého pluku.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x