17. listopad si v Uherském Hradišti lidé tradičně připomínají u Rozárky, tedy morového sloupu na Mariánském náměstí. Právě tady totiž sametová revoluce v Uherském Hradišti před pětatřiceti lety symbolicky odstartovala. Lidé se tady poprvé sešli až 20. listopadu, a i když na místě dohlíželi příslušníci státní bezpečnosti, neměli důvod zasahovat.
„Sešlo se tam tehdy asi 70 lidí a mělo to spíše pietní charakter. Lidé zapalovali svíčky, zpívali státní hymnu. Bylo to velmi krátké a klidné,“ poznamenal historik Slováckého muzea Pavel Portl.
Hned 20. listopadu do stávky vstoupilo Slovácké divadlo, tehdy už pod vedením Igora Stránského. V jeho pracovně se také rodilo zdejší Občanské fórum, a to za přispění řady dalších osobností. Třeba Jana Gogoly, Radovana Kunce nebo Michala Stránského.
„Pokud jde o ta setkání, tak můžeme říci, že zafungoval princip sněhové koule. Rychle se nabalovali další a další lidé a během několika dnů už bylo náměstí zaplněné. Takovou první tribunou, odkud řečníci mluvili k lidem, bylo okno garzonky herečky Ivany Nováčkové, ale vzápětí se otevřela i všechna okna Malé scény, zapojila se aparatura a připojili se další řečníci. Přijela například také herečka Milena Dvorská nebo spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund,“ přiblížil atmosféru konce roku 1989 v Uherském Hradišti Pavel Portl.
Jednou z prvních viditelných polistopadových změn bylo přejmenování obou náměstí – a to z Rudé armády na Mariánské a z Klementa Gottwalda na Masarykovo.
„Kdybychom chtěli určit nějaké konkrétní datum, kdy sametová revoluce skončila, a je to opravdu s nadhledem, tak bych volil datum 10. prosince 1990, kdy byl prvním polistopadovým starostou Uherského Hradiště zvolen Ladislav Šupka,“ pokračoval Pavel Portl.
Ladislav Šupka roli starosty města zastával 12 let. Pokud vás zajímá, jak sametová revoluce ve městě proběhla, co se dělo před i po ní, můžete si v městském informačním centru zakoupit knížku, která obsahuje i řadu dobových snímků. Jejím autorem je právě historik Pavel Portl.