Do Velkých Karlovic se sjíždějí běžkaři, skialpinisté i sáňkaři

Sjezdovka Razula je oblíbeným cílem sáňkařů (Foto: Resort Valachy Velké Karlovice)
VELKÉ KARLOVICE - Velké Karlovice se díky bohaté sněhové nadílce posledních dnů proměnily v ráj milovníků zimní zábavy. Ačkoli stále nejsou v provozy lyžařské vleky ani hotely s restauracemi a wellness centry, i tak je nyní malebná valašská obec u hranice se Slovenskem oblíbeným cílem jednodenních výletníků, kteří zde nachází jiné příležitosti k vyžití, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí resortu Valachy Martina Žáčková.

Aktuálně si na své přijdou hlavně běžkaři, a to díky bohaté sněhové nadílce ze závěru minulého týdne. „Dlouho nepamatujeme tak vynikající podmínky. V údolí i na hřebenech leží až 90 centimetrů sněhu. Vyhledávané jsou zejména běžkařské trasy přímo ve Velkých Karlovicích, které strojově upravuje obec. Díky nenáročnému terénu jsou totiž vhodné i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Přímo u stop jsou na několika místech i parkoviště a výdejní okénka s občerstvením s sebou. Aktuálně je upraveno sedm tras, které se vzájemně prolínají, v délce přes 40 kilometrů. Podle poznávacích značek aut, která u nás parkují, sem na otočku přijíždí milovníci běžek z celé Moravy. Návštěvnost ale nepřekračuje možnosti údolí, nezažíváme zde žádné nápory a kolize, jaké v televizi vídáme na jiných místech,“ řekla Martina Žáčková, mluvčí zdejšího Resortu Valachy, kde je právě jedno z „nástupních míst“ do běžkařské stopy, a to na parkovišti u sjezdovky Razula pod Spa hotelem Lanterna.

U parkoviště se nachází také Bistro Razula, kde si lidé mohou každý den od 8.00 do 18.00 hodin koupit s sebou čerstvou pizzu, burgery, grilovaná žebra i tradiční valašskou kyselici, borůvkové knedlíky nebo frgály, samozřejmě i nápoje. Aby se zvláště o víkendech netvořily fronty, má bistro připravena už tři výdejní okénka. Návštěvníkům zpřístupnilo i toalety.

Hned u bistra je navíc sjezdovka Razula, na které teď místo lyžařů řádí sáňkaři. „Dokud se nezačneme chystat na obnovení provozu vleků, tak nám to nevadí. Chápeme, že rodiče s dětmi chtějí v této době využít každou příležitost k zimním radovánkám a výletům na čerstvý vzduch. Jen zdůrazňujeme, že pohyb na sjezdovkách je na jejich riziko a je třeba dodržovat všechna nařízení v souvislosti s nouzovým stavem,“ podotkl ředitel Resortu Valachy Tomáš Blabla.

Sáňkaři často míří také na sjezdovku Horal u stejnojmenného hotelu. I tam jsou výdejní okénka. Ve všední dny nabízejí teplé nápoje a hotová jídla ve skle od kuchařů hotelu Horal, což využívají hlavně majitelé rekreačních chalup. O víkendu výdejní okénko u hotelové restaurace nabízí i polévku, guláš, hot dog nebo čerstvé frgály.

Od uplynulého víkendu je otevřena půjčovna sportovního vybavení u sjezdovky Razula. Zájemci si mohou přes výdejní okénko půjčit nejen běžkařské sety, ale i sněžnice a skialpy. Právě pro skialpining nabízí dobré podmínky kilometrová sjezdovka Razula s převýšením 210 metrů.

V neposlední řadě se dá z parkoviště u sjezdovky Razula vyrazit i na výšlap k blízké, celoročně přístupné rozhledně Miloňová.

Pro ty, kteří před cestou autem dávají přednost autobusu, je jistě potěšující zprávou navýšení počtu spojů po aktuální změně přepravce. Do Velkých Karlovic teď míří ze Vsetína autobus minimálně jednou za hodinu. Na rozdíl od předchozího období všechny zajíždí až k hotelu Pod Javorem, ke sjezdovce Horal.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x