Do Zlínského kraje dorazilo už 11 700 očkovacích dávek proti covid-19

Ilustrační foto (Foto: Resort Valachy)
ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve Zlínském kraji se třetí týden očkuje proti onemocnění covid-19. Do 20. ledna bylo do kraje doručeno celkem 1 950 lahviček s vakcínou, což znamená 11 700 očkovacích dávek, serveru Zlin.cz to uvedla Adéla Čuříková z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Vakcíny do kraje chodí postupně, zatím bylo naočkováno více než 5 510 osob. Z poslední dodávky už máme většinu vydáno nebo zarezervováno a zbývá 63 lahviček, tedy 378 dávek. Tato čísla napovídají, že o očkování v kraji je velký zájem, ale zatím není dostatek vakcíny, očkuje se tedy postupně,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Podle vládní vakcinační strategie jsou přednostně očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, zaměstnanci a klienti pobytových sociálních zařízení a senioři ve věku 80 a více let. Předpokládá se, že tyto skupiny budou proočkovány do konce února. Pak se teprve začnou očkovat další skupiny obyvatel, mezi kterými budou například chroničtí pacienti, senioři nad 65 let, vojáci, pracovníci Integrovaného záchranného systému, pečující osoby a učitelé. K očkování zdravých lidí bez závažných onemocnění by podle odhadů ministerstva zdravotnictví mohlo dojít do léta letošního roku.

Tento týden spustil Zlínský kraj očkování zájemců ve věku 80 a více let. „Otestovali jsme několik variant očkování. Očkuje se na pěti očkovacích místech v nemocnicích ve Zlínském kraji, vyzkoušeli jsme i variantu, kdy očkovací tým vyrazil očkovat seniory do dvou obcí a očkují i někteří praktičtí lékaři ve svých ordinacích. Potřebovali jsme vyzkoušet připravenost systému, logistiku převozu vakcín, se kterými není snadná manipulace, a to vše proto, abychom byli co nejlépe připraveni na moment, kdy budeme mít dostatek vakcín a mohli očkovat co nejrychleji. S vakcínou chceme jít za občany celého kraje,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

„Očkování je logisticky zvládnutelné. Dovoz vakcíny, její nabírání, aplikace i zápis vakcinace do informačního systému proběhl bez potíží. Očkování je časově náročnější, 12 pacientů lze naočkovat přibližně za 70 minut, ale celkově ho hodnotím velmi kladně. Očkování u praktických lékařů je vhodné řešení,“ popsal své zkušenosti s očkováním praktický lékař Michal Procházka ze zlínské ambulance.

Ve Zlínském kraji ordinuje 290 praktických lékařů, zájem zapojit se do očkování projevilo více než 210 z nich. V případě, že bude mít kraj dostatek vakcín, bude možné na očkovacích místech a u praktických lékařů očkovat v jeden den až 5 000 osob. Není tedy nutné zřizovat velkokapacitní očkovací centrum, do kterého by museli dojíždět lidé z celého kraje.

Zájemci o očkování z řad seniorů nad 80 let mají dvě možnosti, jak se k očkování přihlásit. Mohou se registrovat do centrálního rezervačního systému, nebo se na očkování domluvit se svým praktickým lékařem. U centrálního rezervačního systému dojde od pátku 22. ledna ke změně. „Při registraci senioři dostanou PIN2, který slouží k rezervaci termínu očkování, až ve chvíli, kdy se uvolní vakcína. Pořadí tak nově bude určeno podle věku, ne podle toho, kdo se dřív přihlásí. Tím bych chtěl uklidnit seniory, že nemusí s rezervací termínu očkování tak pospíchat. Podle dostupnosti vakcíny předpokládáme, že v našem kraji postupně během ledna a února naočkujeme až 9 700 seniorů nad 80 let, kteří se nám zatím přihlásili v registraci. Toto číslo doplní senioři objednaní přes praktické lékaře. Prosím tedy o trpělivost,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x