Dotace pomůže udržet 65 vesnických obchodů. Kraj mezi ně rozdělí 6 milionů korun

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj letos vyčlení 6 milionů korun na podporu malých venkovských obchodů. Finance by měly pomoci udržet 16 prodejen v okrese Zlín, 22 prodejen na Kroměřížsku, 11 prodejen na Vsetínsku a 16 v okrese Uherské Hradiště.

Venkovské prodejny neslouží jen k zásobování místních obyvatel potravinami a základním zbožím. Plní také důležitou roli v komunitním životě v malých obcích – v obchodě se lidé setkávají, povídají si o dění v obci, chodí si pro radu. Starší občané jsou mnohdy na existenci malých místních obchůdků zcela odkázáni.

Od roku 2021 proto jejich zachování podporujeme. Začínali jsme se 3 miliony, které nám poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Díky zájmu provozovatelů prodejen jsme dotaci postupně navýšili z krajského rozpočtu až na dnešních 6 milionů,“ vysvětluje Lubomír Traub, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch.

Podpora je určena provozovatelům maloobchodních prodejen s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v obci do 1 000 obyvatel, kteří mohou získat dotaci od 30 tisíc do 100 tisíc korun na jednu prodejnu. Finance by tak měly pomoci udržet 16 prodejen v okrese Zlín, 22 prodejen na Kroměřížsku, 11 prodejen na Vsetínsku a 16 v okrese Uherské Hradiště.

Dotace pokryjí část výdajů za období od 1. 1. do 31. 10. 2023. V hodnocení žádostí jsou preferovány nejmenší obce do 350 obyvatel, prodejny s větší vzdáleností od další nejbližší a ty s nižším počtem zaměstnanců,“ informovala tisková mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x