Dubček na koupališti i snímky z běžného života. Fotografická výstava připomene 30 let od rozpadu Československa

Foto: ČTK/Michaela Říhová
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Po vzniku samostatného státu, sametové revoluci, olympijských úspěších československých sportovců či cenzuře ve fotožurnalistice přichází na řadu téma 30. výročí rozpadu Československa. To připomene venkovní fotografická výstava Česko/slovenské okamžiky v Uherském Hradišti, kterou připravila Česká tisková kancelář.

Autoři výstavy vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech.

„Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě budou k vidění i snímky z produkce ČTK, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. Díky nim bude možno si připomenout například výrobky Made in Czechoslovakia z podniků na slovenském území či slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti.

„Fotoarchiv ČTK schraňuje několik miliónů snímků od roku 1918 – a výjimečně i starších. Výstavy, které každoročně pořádáme, nám umožňují ukázat veřejnosti tematicky zajímavé výseky z tohoto bohatého fondu na mnoha místech republiky,” řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Výstava bude premiérově představena v Uherském Hradišti, odkud se postupně přesune do dalších měst po celé České republice.

„Je nám ctí, že Uherské Hradiště může být již popáté partnerem ČTK při této exteriérové výstavě, která prostřednictvím fotografií unikátně vykresluje různá období z dějin naší republiky. Letošní téma je nám obzvlášť blízké díky tomu, že Uherské Hradiště se nachází nedaleko hranic se Slovenskem. Domnívám se, že samotné Slováky většina lidí u nás nikdy nepřestala vnímat jako své bratry,“ komentoval výstavu starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Výstava bude podobně jako v minulých letech k vidění na Palackého náměstí od konce července do konce září 2022. Vernisáž výstavy proběhne v rámci 48. ročníku Letní filmové školy v úterý 2. srpna od 17 hodin.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->