Dvacet statečných se vydalo na týdenní pouť z Velehradu do Nitry. Pěšky zdolají 200 kilometrů

Foto: Martin Peterka
VELEHRAD – Ani předpovídaná vedra neodradila 20 poutníků, kteří se vydali v pondělí ráno z Velehradu na sedmidenní pouť, aby uctili památku věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Dvě stě kilometrů dlouhou cestu zakončí ve starobylé Nitře na Slovensku.

Putování odstartovalo z Velehradu v pondělí 27. června a skončí 4. července u Nitranského hradu. Tady předají perníková srdce od obce Velehrad představitelům města, kraje a Nitranského biskupství. Právě ti pořádají cyrilometodějské a Pribinovy slavnosti „Nitra, milá Nitra“.

Dvacetičlennou skupinu vede známý poutník Petr Hirsch, kterého doprovází jeho přátelé. Většinou jsou to zkušení poutníci, mohou mezi nimi ale být i začátečníci. Myslím si, že je čeká docela náročná, ale určitě krásná cesta,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

V Archeoskanzenu v Modré dostali poutníci pro samotného Pribinu, prvního historicky známého nitranského knížete, který během slavností ožívá, repliku středověké keramické čutory zhotovené podle archeologického nálezu ve Starém Městě. Dojde tak k připomenutí společné velkomoravské historie i výročí 1200 let první písemné zmínky o Moravanech.

Jsem rád, že poutníci tímto symbolickým putováním připomenou společnou kulturní tradici i naši současnou spolupráci s Nitranským samosprávným krajem, městem Nitra, Univerzitou Konštantína Filozofa a dalšími organizacemi,“ uvedl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x