Epidemie koronaviru na ústupu. Počet nakažených klesá

Hejtman Radim Holiš na tiskové konferenci. Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ - Epidemie koronaviru je ve Zlínském kraji na ústupu. Na zlepšující se situaci má podle vedení kraje značný podíl očkování. To se před několika dny otevřelo i pro zájemce nad 50 let.

Za poslední týden byl ve Zlínském kraji počet nakažených 192 na 100 tisíc obyvatel. Velký podíl na zlepšující se epidemické situaci má očkování. K 4. květnu bylo ve Zlínském kraji proti covid-19 aplikováno celkem 175 206 dávek očkování, z toho 55 603 osob již bylo očkováno druhou dávkou. Šíření epidemie pomáhá zabránit také preventivní antigenní testování.

Epidemie zpomaluje a týdenní počet nakažených klesá, přesto je nezbytné rozvolňovat postupně a dál podstupovat preventivní testování. Šíření epidemie výrazně pomáhá zastavit očkování, proto prosím všechny občany nad 50 let, kteří se již mohou očkovat, aby se co nejdříve registrovali k očkování. Tím, že někteří s očkováním váhají, prodlužují dobu trvání epidemie,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Ve Zlínském kraji funguje 8 očkovacích center, do kterých je možné se registrovat přes centrální rezervační systém Ministerstva zdravotnictví – https://registrace.mzcr.cz/. Čekací doba na očkování od provedení registrace je aktuálně v řádu dní.

V boji s epidemií pomáhá také preventivní testování. I nadále hradí zdravotní pojišťovna každému zájemci jeden antigenní test za 3 dny. Povinné antigenní testování probíhá ve firmách a ve školách.

V pondělí 3. května podstoupilo testování 29 546 žáků a zaměstnanců škol a školských zařízení, z nichž 11 osob mělo pozitivní antigenní test, a následný PCR test potvrdil nákazu u 4 osob. Pokud některé škole nebudou stačit antigenní testy do další dodávky, mohou se tyto školy s žádostí o dodání dalších testů obrátit na zlínskou pobočku Národního pedagogického institutu,“ upřesnila krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školství.

Od pondělí 10. května se také Zlínský kraj přidá ke zbývajícím krajům v rotační výuce na 2. stupních základních škol a plné výuce v mateřských školách. Na včerejším jednání o tom rozhodla vláda.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x