„Festival zahájíme za účasti velvyslance Státu Izraele J. E. Daniela Merona slavnostním otevřením opraveného vstupního areálu na židovském hřbitově, odhalením pamětní desky, která bude připomínat existenci Nové synagogy, jenž byla vypálena nacisty, a představením výstavy Záhadné pouto, která vznikla k 30. výročí od znovu obnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael,“ konstatovala Helsnerová. Oficiální části bude předcházet tisková konference na tvrzi Kurovice, kde budou představeny tři nové knihy s názvy Tvrz Kurovice, Sedmero požehnání a Svatý Jan Sarkander.
První den zakončí unikátní koncert kapely Trombenik, která se snaží hudbu klezmerů přiblížit současnému publiku všech věkových kategorií. O jejich písních se dá říct, že se přiklánějí k dnešním hudebním žánrům a přesto jde v základu o židovskou hudbu.
V dalších dnech bude účastníky čekat komentovaná prohlídka židovského hřbitova i čtení bible v hebrejštině pro začátečníky i pokročilé, obojí s hebraistou a neobyčejnou osobností J. Achabem Haidlerem. Těšit se lidé mohou také na prohlídky Šachovy synagogy – jedné z nejvýznamnějších židovských památek nejen v Holešově, ale také v České republice s Vratislavem Brázdilem.
„Sérii přednášek zahájí Jan Machala, který bude hovořit na téma holešovského pogromu, s Chaimem Kočím budeme putovat na kevercadikim, kdy se dozvíme, proč praktikující Židé putují k hrobům významných rabínských osobností nejen ve střední a východní Evropě, ale často také na Moravu,“ řekla Helsnerová. Zajímavé bude také představení méně známých a menších ultraortodoxních židovských skupin. Jiří Strnad bude přednášet o tragédii Soluňských židů a Karel Bartošek provede vzpomínkami na uběhlých dvacet let festivalu židovské kultury v Holešově.
Pořad Židovský kabaret od Terezína po Helsinky se představí v podání ansáblu Létající rabín – klezmer ensemble. Okouzlující melodie židovské východní Evropy, jedinečné písně v jazyce jidiš i jejich soudobá přebásnění, tradice a současnost – to vše se snoubí v působivé a originální muzice Létajícího rabína.
Knižní novinku Sedmero požehnání v Holešově představí a uvede do života fotograf Jindřich Buxbaum. Obrazová publikace Sedmero požehnání má být průzorem do světa, který je současnému člověku vzdálený a málo známý. Má mu poskytnout obraz komunity, která si střeží svůj poklad především ve svých srdcích, a který probleskuje i v přítomných černobílých fotografiích. Zájemci se mohou těšit na zajímavé povídání nad knihou s Jindřichem Buxbaumem a J. Achabem Haidlerem.
Po dvaceti letech se na Festival židovské kultury vrátí oblíbený písničkář, publicista a spisovatel Vladimír Merta, který byl přítomen u vzniku tradice židovského festivalu v Holešově v roce 2001. O další hudební zážitky se během týdne postarají kapely Avrix, Natalika nebo Corda Magico. Tradiční koncert při svíčkách se tentokrát ponese ve znamení Jazzového koncertu židovských skladatelů v podání skvělé jazzové zpěvačky Petry Erneyové.
V rámci doprovodného programu bude navštívit výstavu Po-lin. Židé v republice mnoha národů, výstavu fotografií Jindřicha Buxbauma, výstavu k 20. výročí židovského festivalu v Holešově a již zmíněnou výstavu Záhadné pouto. Filmy budou letos promítány na nádvoří zámku. Návštěvníci budou moci zhlédnout film Poslední klezmer nebo dokumentární film o rodáku z Holešova Davidu Meislovi s názvem Ve jménu praděda.
Již tradiční součástí festivalu bude také WorkCamp – mezinárodní brigáda dobrovolníků a ochutnávka pokrmů židovská kuchyně, o kterou se postará Chateau catering Holešov.
Festival vyvrcholí sobotním programem, kdy se mohou účastníci těšit na Big Band Josefa Hájka se sólisty Zuzanou Lapčíkovou, Kateřinou Juráškovou a Vladimírou Dvořákovou, prezentaci společnosti Rudolf Jelínek a oblíbenou výuku židovských tanců s taneční skupinou RUT Prostějov pod vedením choreografky a vedoucí Evy Štefkové.
Třešničkou na dortu pak bude festivalový večer pod hvězdami, půjde o ohlédnutí se za holešovskými festivaly se souborem Rut a následně na zámeckém nádvoří vystoupí charismatická Iva Bittová s kapelou Čikori quartet a hostem večera – synem Ivy Bittové – Antonínem Fajtem, který je český/americký hudební skladatel, klavírista a elektronický producent v jedné osobě.