Filmovka startuje už v pátek! Na co se můžete těšit?

Příští pátek začíná Letní filmová škola. Plakát LFŠ
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - O přízeň diváků a místo v české distribuci zabojují na 49. Letní filmové škole snímky Mamacruz, Kodaň neexistuje a Delegace. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou Jitka Donátová a Roman Marčák z filmového klubu v Pardubicích. Filmovku uzavře v distribuční předpremiéře výpravné detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka.

České a slovenské novinky

Letošní Letní filmová škola uvede v distribučních předpremiérách české a slovenské novinky. Sci-fi Bod obnovy na Filmovce v rámci slavnostního zahájení uvedou režisér Robert Hloz, herci Andrea Mohylová a Matěj Hádek a producent Jan Kallista. V Karlových Varech zvláštním oceněním poroty Proxima ověnčený snímek Brutální vedro oslunečních erupcích, abnormálním hicu a (po)citovém i všelijakém jiném bloudění osmnáctiletého mladíka přivezou do Uherského Hradiště režisér Albert Hospodářský a herci Vincent Hospodářský a Zdeňka Petrová. Režisér Tomáš Klein aproducent Tomáš Michálek představí svůj film Citlivý člověk – divokou road movie po odvrácené straně života, která vypráví o tom, že všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý. Hadí plyn je volnou adaptací světově proslulého románu Josepha Conrada Srdce temnoty a popisuje cestu do temných zákoutí lidské mysli, lidských tužeb a lidských rozhodnutí. Snímek na Letní filmové škole představí režisér David Jařab a herec Stanislav Majer. Adiváci se mohou těšit i na mrazivou komedii Přišla v noci o monstrech v nás a okolo nás, kterou uvedou režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar a herečka Simona Peková, která se s vervou zhostila role matky odmítající odejít. 

Letní kino na Masarykově náměstí bude tradičně patřit snímkům, které do kin vstoupily v průběhu uplynulých 12 měsíců. „Snažili jsme se vybrat pestrou kolekci žánrově i tematicky různorodých filmů, které je dobré vidět s co největším počtem diváků. Celá rodina se může dojmout u Dětí Nagana, dokument Šťastně až na věky vás strhne tím, jak jde na dřeň dnešních vztahů, a pokud si myslíte, že slovní spojení slovenská komedie je nesmysl, tak určitě doporučuji obrovský hit našich východních sousedů, film Invalida,“ zve do letňáku dramaturg Jaroslav Sedláček. Dále se diváci mohou těšit například na Grand Prix, O malých věcech nebo Velké nic.

Program Asociace českých filmových klubů

Pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů tradičně na festivalu oceňuje práci některého ze svých členů. „Mám velkou radost, že na letošní LFŠ předáme Výroční cenu AČFK hned dvěma skvělým klubistům Jitce Donátové a Romanu Marčákovi z FK v Pardubicích za jejich dlouholetou péči o tento filmový klub, který promítá nestandardně v multiplexu, kde se mu ale pořád daří moc dobře. A tak se moc těšíme, až jim všichni společně velkým potleskem v kině Hvězda poděkujeme, protože si to skutečně zaslouží,“ říká ředitelka Letní filmové školy a předsedkyně Rady AČFK Radana Korená.

AČFK představuje na festivalu každoročně i svoji distribuční činnost. Mimořádně krásnou, byť zneklidňující vizi dystopické budoucnosti White Plastic Sky uvede osobně režisérská dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová. Film bude mít v českých kinech premiéru 12. října. V sekci AČFK adieu budou mít diváci možnost rozloučit se se snímky, kterým končí distribuční monopol (Monsieur Chocolat, Frank, Rock’n Roll či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi).

Posedmé na Letní filmové škole vyberou diváci v rámci sekce LFŠ uvádí film, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce. Letos budou mít na výběr z vtipné i dojemné španělské tragikomedie o pozdním sexuálním probuzení s názvem Mamacruz, která oslavuje sílu ženství a poukazuje na pokrytectví náboženských opresí, coming-of-age dramatu Delegace, jež konfrontuje osobní příběhy izraelských středoškoláků s tragickou historií židovských pogromů, a dánského psychologického dramatu Kodaň neexistuje, které je stylizovanou a emocionálně hutnou studií jednoho partnerského vztahu.

Novinky s Českou televizí

„Česká televize se v tuzemské audiovizi dlouhodobě řadí mezi klíčové partnery filmových tvůrců. Nejinak je tomu i v roce letošním, v němž mají diváci v kinech možnost vidět na třicet nových snímků, na nichž jsme se podíleli. Na Filmovku vezeme snímků celkem jedenáct. Například detektivní sci-fi Bod obnovy, jež naopak návštěvníci uvidí jako zahajovací snímek v distribuční předpremiéře. A protože jednou z našich priorit a cílů v oblasti kinematografie je podpora mladých talentů, připravili jsme si toho na Letní filmovou školu mnohem více. Kromě tradičního Maratonu studentských filmů, debat s filmaři či speciálních projekcí například také producentský den, při němž budou mít začínající tvůrci unikátní příležitost představit svou tvorbu,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Oslavy Českého rozhlasu

„Před 100 lety se začala psát historie rozhlasu a jeho pravidelného vysílání. Toto jubileum oslaví Český rozhlas v Uherském Hradišti i s návštěvníky Filmovky. Ve stanu Českého rozhlasu ve Smetanových sadech od pondělí do středy představí svoje programové novinky stanice Vltava, Radio Wave, Plus, Radiožurnál, ale také webový portál iRozhlas.cz nebo audioportál mujRozhlas. Kuriozity z rozhlasové historie přiblíží audiopříběhy z unikátní fotografické knihy Rozhlasto. Ani letos nebude chybět seriózně neseriózní talk show Čelisti. Žhavou novinkou Radia Wave je letos hotcast POT o tématech sexuálních tužeb, emocí a vztahů. Festivalové publikum si v rozhlasovém stanu může poslechnout audioadaptaci kultovní knihy a filmu Mechanický pomeranč, která se dostala i do vysílání Vltavy, vychutnat si hudbu v pořadu ArtCafé z výběru hudebníka Davida Pomahače, u podcastové série VHSky zavzpomínat na videokazety, rozpoznat realitu od falešné informace v Ověřovně nebo najít svůj Balanc s Petrem Bouškou. Reportéři investigativního týmu Radiožurnálu na svých kauzách představí, jak vypadá současná novinářská práce. Z rozhlasového stanu se program Českého rozhlasu každý večer přesune do klubu Mír, kam stanice Radio Wave zve na noční DJs party a středeční koncert synthpopového dua Méta Monde,“ láká na program Českého rozhlasu jeho generální ředitel René Zavoral.

Program Respektu

Program ve stanu Respektu naplní debaty na aktuální společenská témata, jako jsou umělá inteligence, situace v Rusku a na Ukrajině, chráněná území v Česku, důležitost festivalů či vliv filmů na lidské vztahy. O tom, jak nový film Grety Gerwigové Barbie zapadá do fenoménu ikonické panenky a proměn feministického myšlení, budou za moderace Jindřišky Bláhové diskutovat režisér Šimon Holý, novinářky Silvie Lauder a Jarmila Křenková a filmový publicista Antonín Tesař. Debaty na téma Divoké devadesátky se zúčastní historička Lenka Krátká, novináři Jindřich Šídlo a Jaroslav Spurný a režisér Petr Bebjak. Pozdní večery budou patřit krátkým filmům či párty legendárního DJe Kubíka.

Filmový program festivalu se zaměří na tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Zjizvená tvář, Jeho dívka Pátek) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chybět nebudou východoevropské novinky, brazilské filmy rezonující na světových festivalech ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita.

Součástí slavnostního zakončení festivalu ve středu 2. srpna bude projekce filmu Úsvit. Příběh jednoho z nejočekávanějších snímků tohoto roku je zasazen do roku 1937, do podhůří Tater, kde vyrůstá vzorová továrna baťovského typu. Hladký průběh stavby však naruší děsivý nález, po jehož pozadí se rozhodne pátrat těhotná žena ředitele továrny. Úsvit v Uherském Hradišti uvedou režisér Matěj Chlupáček, herečka Eliška Křenková a producentka Maja Hamplová.

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách https://lfs.cz/.

Zdroj: LFŠ

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x