Flotilu kroměřížské MHD rozšířily dva nové hybridní autobusy

Foto: Město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – Kroměřížská MHD se v minulém týdnu dočkala hned dvou velkých novinek. Tou první byla dohoda o začlenění městské hromadné dopravy do systému krajské integrované dopravy, druhou pak zakoupení dvou nových hybridních autobusů značky MAN.

Flotilu kroměřížské MHD doplnily dva nové vozy kombinující pohon na naftu a elektřinu. Jejich nákup vyšel na zhruba 11,7 milionů korun.

V letech 2021 a 2022 jsme již dva hybridní autobusy pořídili. Ukázalo se, že jejich provoz je ekonomicky nejvýhodnější. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl místostarosta Kroměříže Karel Holík.

Autobusy mají hybridní jednotku s elektromotorem, který pomáhá spalovacímu motoru při rozjezdu. Elektromotor zároveň plní funkci startéru, kterou lze využít hlavně na zastávkách. Elektřinu elektromotor vyrábí při brzdění.

Nová vozidla MAN jsou vybavená celovozovou klimatizací, což cestující ocení v letních měsících. Autobus má 31 míst k sezení a prostor pro invalidní vozík nebo dětský kočárek. Vůz je také vybaven kamerovým systémem pro zvýšení bezpečnosti cestujících i řidiče a pro eliminaci vandalismu. Nechybí ani USB zásuvky pro nabíjení mobilních telefonů nebo tabletů a informační LED panely pro cestující,“ dodal místostarosta Jan Hebnar.

Obměna autobusů kroměřížské MHD by měla pokračovat i v dalších letech. „Chtěli bychom postupně přecházet na vozidla s pohonem na elektřinu, přestože jejich cena nyní výrazně převyšuje náklady na pořízení hybridních autobusů. Na pořízení těchto autobusů a na vybudování dobíjecí stanice bychom rádi čerpali dotace,“ shodli se oba místostarostové.

Autobusy městské hromadné dopravy jezdí na osmi linkách, a kromě území samotné Kroměříže obsluhují také některé místní části města. V loňském roce najely cca 335 tisíc kilometrů a přepravily zhruba jeden milion cestujících.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x