FOTOGALERIE: V Luhačovicích dali zimě sbohem vynesením Morany

Foto: Milan Mikšík
LUHAČOVICE - Vynášení smrtky, zvané také Mořeny, Moreny, Morany, Mařeny či Smrtoholky, je prastarý pohanský rituál, kterým lidé dávají sbohem nejen uplynulé zimě, ale také všemu, co je trápí, aby mohli přivítat jaro očištěni a plni nové energie. Tento tradiční zvyk si v neděli odpoledne připomněli také v Luhačovicích, kde symbolické rozloučení se zimou uspořádal folklorní soubor Malé Zálesí.

Půst mezi koncem masopustu a začátkem Velikonoc sice nepatří k nejveselejším obdobím roku, ale ožívá při něm spousta hezkých lidových tradic. Třeba Smrtná neděle, která letos připadla na 3. dubna, má sice temný název, ale je plná veselí a radosti. Vynáší se totiž smrtka a tím definitivně končí zima a začíná jaro.

Někde se figurka znázorňující smrtku splétá ze starých větví, jinde ze slámy, roští nebo staré uschlé trávy. Obléká se do starých hadrů, nejčastěji v černé a bílé barvě, a zdobí náhrdelníky z vaječných skořápek nebo prázdných šnečích ulit.

Morana je symbolem zimy, dlouhých temných nocí, nemocí a vůbec všeho, co lidem škodí. Tam, kde teče řeka nebo potok, se smrtka hází do vody, jinde se pálí nebo svrhává ze skály.

Někde se udržovala pověra, že kdo po utopení smrtky přijde zpět do vsi poslední, ten do roka zemře. Zpět od potoka se proto nevracel spořádaný průvod, ale každý běžel doslova o život!

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x