Hasiči Zlínského kraje měli velmi nabitý týden. Trénovali vyprošťování u dopravních nehod

foto: HZS Zlínského kraje
ZLÍNSKÝ KRAJ – Desítky profesionálních hasičů z celého Zlínského kraje měly v minulém týdnu skutečně nabitý program. Ve dnech 7. až 10. června totiž absolvovaly instrukčně metodická zaměstnání zaměřená na vyprošťování zraněných z osobních automobilů a vozidel hromadné přepravy osob.

Desítky profesionálních hasičů z řad Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje měly minulý týden skutečně pestrý program. Absolvovaly totiž důležitá instrukčně metodická školení, která se týkala vyprošťování osob z osobních automobilů a také vozidel, která zajišťují hromadnou přepravu.

V úterý 7. června tak necelá desítka instruktorů vyrazila do areálu Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Tam si hasiči se svými kolegy z jiných krajů republiky vyzkoušeli vstupy do nových osobních vozidel značky Škoda. Část výcviku vedl pracovník národního výzkumu dopravních nehod, který všem přítomným předal cenné zkušenosti. Kromě praktických poznatků si tak hasiči odvezli také důležité informace týkající se konstrukcí nových vozů, elektromobility a také nejčastějších mechanismů úrazů při dopravních nehodách.

Od úterý 7. do čtvrtka 9. června potom probíhalo cvičení na téma dopravních nehod na železnici. Tentokrát se hasiči sjeli na trať ve Velkém Meziříčí. Cílem výcviku bylo vyzkoušet si násilný vstup do vagónu s využitím hydraulických, akumulátorových a dalších nástrojů, které jsou v běžné výbavě zásahových vozů. Na řadu se dostala ale i speciální technika, která se používá při rozsáhlejších mimořádných událostech. Bez povšimnutá nezůstaly ani vnitřní prostory vlaku. Právě v nich totiž nejčastěji dochází k zaklínění osob. V takovém případě musí hasiči cestující velmi opatrně vyprostit, ale zároveň musí pracovat s velmi těžkými a objemnými nástroji. Díky spolupráci s jednotkou Hasičského záchranného sboru Správy železnic si hasiči mohli vzájemně vyzkoušet vybavení, kterým disponují jejich kolegové a také vzájemnou spolupráci při mimořádných událostech na železnici.

Poslední v řadě se uskutečnilo cvičení se zaměřením na vyprošťování z autobusu. Díky firmě Kovosteel Recycling ve Starém Městě se podařilo nasimulovat velmi obtížný, ale reálný scénář dopravní nehody. Hasiči si tak nejprve vyzkoušeli možnosti stabilizace velkého dopravního prostředku. Následně vytvořily zásahové koridory pro záchranu osob z útrob havarovaného vozu. V rámci výcviku byli přítomní také seznámeni z nově pořízenými technickými prostředky. Například nízkotlaké zvedací vaky se tak ukázaly jako velmi dobří pomocníci při řešení dopravní nehody autobusu.

Důležité je ale zmínit, že všechny simulované zásahy končí velmi často tragicky. A proto si všichni hasiči, kteří se výcviků zúčastnili přejí jediné, a to, aby nově nabyté dovednosti u skutečných zásahů potřebovali co nejméně.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x