Holešov získal nejstarší knihu Šachových komentářů na světě

Šachova kniha (Foto: MKS Holešov)
HOLEŠOV - Holešov získal další mimořádnou knihu. Jde o nejstarší výtisk Šachova komentáře židovského práva na světě, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Kniha je nejstarším výtiskem Šachova komentáře židovského práva Šulchan aruchu na světě a vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy holešovský rabín zemřel. Svazek je tak o 14 let starší než stejná kniha, kterou se město pochlubilo před dvěma lety.

I tento mimořádný výtisk doputoval do Holešova z New Yorku. Správce a průvodce v Šachově synagoze Vratislav Brázdil k tomu dodal, že obchod vzešel z dlouholetých dobrých vztahů s newyorským obchodníkem. „Dostal jsem nabídku knihu koupit a neváhal jsem. Takové výtisky se na trhu téměř nevyskytují,“ řekl. Kniha je podle něj mimořádná také tím, že je v ní popsaný příběh, který předcházel vydání v amsterodamské tiskárně a který je zmíněný v jiných židovských knihách – rabín před svou smrtí požádal zetě, aby komentáře vydal. Když se tak nestalo, zjevil se mu ve snu a slib mu připomněl. Teprve poté komentář vyšel knižně.

Výtisk z roku 1663 je Šachovým komentem Šulchan aruchu, který na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské židy a shrnuje židovské právo. Jedná se tedy o téměř stejný, ale starší výtisk, než jakým je kniha z roku 1677, kterou synagoga získala před dvěma lety. Oba svazky pracují se stejným tématem. Rozdíl je však v tom, že kniha z roku 1663 obsahuje Šachovu vsuvku k pátému dílu Šulchan aruchu, kniha z roku 1677 k dílu druhému. Navíc v tomto případě Šachův komentář doplňuje ještě komentář rabína Taze ze Lwova.

Vratislav Brázdil začal budovat Šachovu knihovnu již před lety a ve světových internetových aukcích postupně nakupoval jeden zajímavější výtisk za druhým. Sbírka čítá téměř tři desítky svazků, nejvzácnější a nejzajímavější z nich jsou v Šachově studovně vystaveny. Knihy primárně slouží židovským poutníkům ke studiu a k rozjímání. Pro zvídavého běžného turistu jsou zážitkem. Podobný památník v jiných českých synagogách není.

Rabín Šach vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen patří mezi nejvýznamnější židovské učence na světě a je pohřbený v Holešově, kde působil a napsal některé ze svých knih. Jméno Šach dostal podle pojmenování svých komentářů Šulchan aruchu a podle něj dostala název i holešovská synagoga. 25. února si podle lunárního hebrejského kalendáře připomeneme 357. výročí rabínovy smrti. Při té příležitosti jeho hrobku na holešovském židovském hřbitově navštíví desítky až stovky zbožných Židů z celého světa. Židovská obec Brno pro tuto příležitost postaví u Šachovy tumby stan, ve kterém se věřící mohou modlit v teple.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x